Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը կողմ է քվեարկել երկրում արտակարգ դրության ռեժիմի երկարաձգմանը մինչև 2017-ի հուլիսի 15-ը:
Հարցը դրվել էր քվեարկության Ֆրանսիայի կառավարության առաջարկով, որը համարում է, որ ահաբեկչական հարձակումների սպառնալիքն ամբողջությամբ վերացված չէ, գրում է Ինտերֆաքսը:
Արտակարգ դրությունը սահմանվել է 2015-ի նոյեմբերին, երբ 130 մարդու կյանք խլած ահաբեկչական գործողություններ իրականացվեցին Փարիզում` հետագայում մի քանի անգամ երկարացվելով:
Ազգային ժողովի որոշումը պետք է հաստատի Սենատը դեկտեմբերի 15-ին:
Արտակարգ դրության ռեժիմն ընդլայնված լիազորություններ է տրամադրում երկրի անվտանգության ծառայություններին ահաբեկչության մեծ կասկածվող անձանց որոնման և ձերբակալման հարցում:

14 Декабрь 2016 - 08:36 AMT
Национальное собрание (парламент) Франции проголосовало за продление режима ЧС в стране до 15 июля 2017 года.
Вопрос был вынесен на голосование по предложению правительства Франции, которое считает, что угроза террористических актов не устранена полностью, пишет Интерфакс.
Чрезвычайное положение было введено после серии терактов в Париже в ноябре 2015 года, унесших жизни 130 человек, затем несколько раз продлевалось.
Решение Нацсобрания должно быть утверждено сенатом 15 декабря.
Режим ЧС предоставляет службам безопасности страны расширенные полномочия по поиску и задержанию подозреваемых в террористической деятельности.