Ֆիլիպինների նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն խոստովանել է, որ անձամբ է սպանել թմրանյութերի վաճառքով զբաղվելու մեջ կասկածվողներին: Այդպիսի հայտարարություն նա արել է գործարարների հետ հանդիպմանը: Թմրամոլության դեմ պայքարը նրա գլխավոր նախընտրական խոստումն է:
Խոստովանությունը հնչել է թմրանյութերի դեմ պայքարի մեթոդների քննարկման ժամանակ: Ըստ ոստիկանության վիճակագրության, 2016-ի հուլիսից հակաթմրամոլային պայքարի շրջանակում մոտ 5000 մարդ է սպանվել:
Դուտերտեն պատմել է թմրանյութերի մաֆիայի դեմ պայքարի սեփական փորձի մասին Դավաո քաղաքի ղեկավարի պաշտոնում:
«Դավաոյում ես ստիպված եմ եղել անձամբ դա անել: Ուղղակի տղաներին օրինակ ծառայելու համար»,-ասել է նախագահը:
«Ես շրջում էի մոտոցիկլով, ուղղակի պարեկում էի փողոցները, խնդիրներ էի որոնում: Կռիվներ էի հրահրում սպանելու հնարավորություն ունենալու համար»,-ասել է Դուտերտեն, հայտնում է BBC-ին:
Նա նաև արձագանքել է իրավապաշտպան կազմակերպությունների և ԱՄՆ նախագահ Օբամայի քննադատությանը` հանցավորության դեմ պայքարում կոշտ մեթոդների համար: Նա հայտարարել է, որ մտադիր չէ դադարեցնել իր հակաթմրանյութային արշավը:
2016-ի սեպտեմբերին նախկին վարձու մարդասպան Էդգար Մատոբատոն հայտնել էր, որ Դուտերտեն Դավաոյի քաղաքապետի պաշտոնում հրամայում էր առանց դատի սպանել հանցագործներին ու իր ընդդիմադիրներին: Ըստ նրա, այդ ճանապարհով մոտ 1000 մարդ է սպանվել: Ինքը Դուտերտեն հերքում էր իր մեղսակցությունը սպանություններին:

Президент Филиппин Родриго Дутерте впервые признался, что лично убивал подозреваемых в причастности к распространению наркотиков. Такое заявление глава государства, сделавший борьбу с наркоманией своим главным предвыборным обещанием, сделал на встрече с представителями местного бизнеса.
Признание прозвучало при обсуждении методов по борьбе с наркотиками, которые использует полиция Филиппин. По статистике полиции, с июля 2016 года (когда Дутерте фактически пришел к власти) в ходе проведения антинаркотической кампании были убиты около 5 тысяч человек.
Дутерте рассказал, о собственном опыте борьбе с наркомафией в должности мэра города Давао на юге Филиппин.
«В Давао мне и самому доводилось это делать. Просто чтобы показать парням (из полиции – ред.): раз я это могу, то почему они не могут?», – сказал президент, известный своими резкими заявлениями.
«Я ездил по Давао на байке, на большом мотоцикле, просто патрулировал улицы, искал проблем. А еще я нарывался на стычки, чтобы иметь возможность убить», – признался Дутерте, передает BBC.
Также президент ответил на заявления правозащитных организаций и президента США Барака Обамы, которые раскритиковали его жесткие методы борьбы с преступностью. Он заявил, что не собирается останавливать антинаркотическую кампанию из-за критики.
В середине сентября 2016 года бывший наемный убийца из Филиппин Эдгар Матобато сообщил, что Родриго Дутерте в бытность мэром города Давао приказывал без суда убивать преступников и своих оппонентов. По его словам, в результате подобных внесудебных расправ были убиты около тысячи человек. Сам Дутерте отрицал свою причастность к убийствам.