14 Դեկտեմբեր 2016 - 11:22 AMT
Ռուսաստանի Պետդուման վավերացրել է Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում Հակաօդային պաշտպանության (ՀՕՊ) տարածաշրջանային միավորված համակարգի ստեղծման մասին ՌԴ և ՀՀ միջև համաձայնագիրը:
Հայաստանի հետ 2015-ի դեկտեմբերի 23-ին ստորագրված համաձայնագիրը Պետդումայի քննարկմանն էր ներկայացվել ՌԴ նախագահի կողմից: «Համաձայնագրով նախատեսվում է հակաօդային պաշտպանության տարածաշրջանային միավորված համակարգի ստեղծում, որը ԱՊՀ անդամ պետությունների ՀՕՊ միավորված համակարգի բաղադրիչ մասը կլինի»,-ասվում է օրինագծի հիմնավորման մեջ, հայտնում է « Sputnik-Արմենիան»:
Միավորված համակարգի հիմնական խնդիրները մարտական հերթապահության կազմակերպումն ու իրականացումն է Կովկասի հավաքական անվտանգության տարածաշրջանում, ինչպես նաև միավորված համակարգի սպառազինության և ռազմատեխնիկայի մշտական պատրաստության ապահովումը:
Հունիսի 30-ին ՀՀ Ազգային ժողովում դրվել է քվերակության Ռուսաստանի հետ միավորված ՀՕՊ ուժեր ստեղծելու վերաբերյալ համաձայնագրի վավերացման հարցը: Ձայների 102 կողմ, 8 դեմ, 0 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ համաձայնագիրը վավերացվել է:
Ավելի վաղ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ և ՌԴ միասնական ՀՕՊ համակարգի ստեղծումով Հայաստանը իր ՀՕՊ ուժերի հետ մեկտեղ տարածաշրջանային հակաօդային խնդիրներն իրականացնելու համար կօգտագործի նաև ՌԴ ՀՕՊ ներուժը: «Վերահաստատում եմ՝ և′ խաղաղ պայմաններում, և′ մարտական գործողությունների ժամանակ հայաստանյան հատվածի ՀՕՊ կիրառումը իրականացնելու է ՀՀ ՀՕՊ և ավիացիայի հրամանատարությունը: Հրամանի անհրաժեշտության դեպքում այն արձակելու է ՀՀ ԶՈւ Գլխավոր շտաբն ու ՀՕՊ և Ավիացիայի վարչությունն՝ առանց վերապահումների», – շեշտել է Օհանյանը:

Госдума России ратифицировала соглашение с Арменией о создании объединенной региональной системы ПВО в Кавказском регионе коллективной безопасности.
Документ, подписанный в Москве 23 декабря 2015 года, был внесен на рассмотрение палаты президентом РФ. «Соглашением предусматривается создание объединенной региональной системы противовоздушной обороны как составной части объединенной системы противовоздушной обороны государств — участников Содружества Независимых Государств», — говорится в пояснительных документах к законопроекту, передает Sputnik-Армения.
Основными задачами региональной системы ПВО являются: организация и несение боевого дежурства по противовоздушной обороне в Кавказском регионе коллективной безопасности; поддержание системы боевого управления, а также вооружения и военной техники войск (сил) ПВО в постоянной готовности к применению; осуществление взаимодействия с войсками (силами), входящими в состав других региональных систем противовоздушной обороны.
Координировать совместные действия войск ОРС ПВО и сил, входящих в состав других региональных систем противовоздушной обороны, будет главнокомандующий Воздушно-космическими силами РФ. Общее руководство совместными действиями войск объединенной региональной системы ПВО будет осуществлять командующий войсками Южного военного округа РФ.
Предполагается, что министерства обороны России и Армении в мирное время будут организовывать планирование применения войск ОРС ПВО, их совместное боевое дежурство по противовоздушной обороне, взаимодействие, а также совместную оперативную и боевую подготовку. Порядок применения оружия дежурными по противовоздушной обороне будет определяться законодательством стороны, в воздушном пространстве которой находится объект, в отношении которого применяется оружие.