Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը «համազգային համախմբման» կոչ է արել ի դեմս ահաբեկչական սպառնալիքի Ստամբուլում հերթական ահաբեկչությունից հետո:
«Ես համազգային մոբիլիզացիա եմ հայտարարում: Այսուհետ ահաբեկիչներն ու նրանց աջակցողները դադար չեն ունենալու ոչ լեռներում, ոչ քաղաքներում: Դիմում եմ անվտանգության ուժերին. ահաբեկչությունների դեմ պայքարում ձեր կողքին է ամբողջ երկիրը, ամբողջ ժողովուրդը: Ոչ մի դեպքում մի հրաժարվեք ձեր լիազորություններից»,-ասել է էրդողանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ նրա, Թուրքիան այժմ պայքարում է ՔԱԿ, «Իսլամական պետություն», Ֆեթուլլահ Գյուլենի կազմակերպության դեմ:
Էրդողանն ասել է, թե «որոշ ուժեր» ցանկանում են ստիպել Անկարային չմիջամտել իրավիճակին տարածաշրջանում և կենտրոնանալ ներքին խնդիրների վրա և կոչ է արել քաղաքացիներին աջակցել ահաբեկչական կազմակերպությունների դեմ պայքարին:
«Մենք պատրաստ ենք օգտագործել դրա համար բոլոր եղած ռեսուրսները: Թույլ չենք տա ավերակների վերածել Թուրքիան: Դա տեղի ունեցավ Սիրիայում, Իրաքում, Լիբիայում, այլ երկրներում, բայց Թուրքիայում դա չի ստացվի»,-ասել է Էրդողանը:
Դեկտեմբերի 10-ի երեկոյան` Ստամբուլի Բեշիքթաշ շրջանում գտնվող Vodafone Arena մարզադաշտի հարակից տարածքում տեղի ունեցած պայթյունների պատասխանատվությունը ստանձնել է «Քրդիստանի ազատության բազեներ» (TAK) կազմակերպությունը:
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ ահաբեկչական պայթյուննների հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 41-ի: Թուրքական կողմի պնդման համաձայն՝ TAK-ը հանդիսանում է «Քրդստանի բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ-PKK) թևերից մեկը, բայց PKK-ի ղեկավարները հերքում են նշյալ պնդումը:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган призвал граждан страны к «национальной мобилизации» перед лицом террористической угрозы после очередного теракта в Стамбуле.
«Я объявляю национальную мобилизацию. Отныне ни террористам в горах или в городах, ни тем, кто им помогает, ни секунду не будет покоя. Обращаюсь к нашим силам безопасности: против террористов с вами вся страна, весь народ. Ни в коем случае не отказывайтесь от использования всех своих полномочий», — заявил Эрдоган, выступая перед главами сельских администраций в Анкаре, передает РИА Новости.
По его словам, Турция сейчас ведет борьбу с РПК, террористической группировкой «Исламское государство», организацией оппозиционного исламского проповедника Фетхулллаха Гюлена, на которого Анкара возложила ответственность за попытку переворота в июле, и другими.
Эрдоган отметил, что «определенные силы» хотят принудить Анкару к невмешательству в ситуацию в регионе и зациклиться на внутренних проблемах, призвав граждан страны оказать посильную помощь в борьбе с террористическими организациями.
«Мы готовы использовать для этого все имеющиеся ресурсы. Не позволим превратить Турцию в руины. Это произошло в Сирии, Ираке, Ливии и многих других странах, но в Турции подобные игры обречены на провал», — подчеркнул президент Турции.
В центре Стамбула у футбольного стадиона 10 декабря прогремели два мощных взрыва. Погибли 44 человека, в том числе 38 полицейских. Власти обвинили в организации теракта запрещенную в стране Рабочую партию Курдистана (РПК). Позже ответственность за теракт взяла на себя курдская радикальная группировка «Ястребы свободы Курдистана».