Անկախ բրիտանական կոմիտեն, որը զբաղվում է ծնելիության և սաղմնավորման հարցերով` Human Fertilisation and Embryology Authority-ն, հավանություն է տվել 2 կնոջից և 1 տղամարդուց բեղմնավորման հնարավորությանը: Այդ մասին ասվում է հաստատության կայքում:
Մեծ Բրիտանիայի կլինիկաները կկարողանան անցկացնել այդ միջամտությունը կոմիտեից արտոնագիր ստանալուց հետո: Նշվում է, որ բժիշկների խումբը Նյուքասլից բեղմնավորման ալգորիթմ է մշակել:
«Դա պատմական կարևորության որոշում է: Վստահ եմ, որ պացիենտները երջանիկ կլինեն` իմանալով այդպիսի հնարավորության մասին»,-ասել է HFEA նախագահ Սալլի Չեշիրը, հայտնում է newscdn-ը:
2015-ի փետրվարին հայտնի դարձավ, որ Բրիտանիայի խորհրդարանը թույլատրել է օգտագործել 3 մարդու ԴՆԹ արհեստական բեղմնավորման դեպքում: Սակայն այդպիսի գենետիկական միջամտության կարգն ու արտոնագրման պահանջները հայտնի են դարձել միայն այժմ:

16 Декабрь 2016 - 13:12 AMT
Британский независимый комитет рождаемости и эмбриологии (Human Fertilisation and Embryology Authority) одобрил возможность зачатия ребенка от двух женщин и одного мужчины. Об этом сообщается 15-го декабря на сайте учреждения.
Клиники Великобритании смогут проводить данную процедуру после получения лицензий от комитета. Отмечается, что группа медиков из города Ньюкасла разработала алгоритм оплодотворения.
«Это исторически важное решение. Уверена, что пациенты будут счастливы, узнав о такой возможности», — сказала председатель HFEA Салли Чешир, передает newscdn.
В феврале 2015 года сообщалось, что британский парламент разрешил использовать ДНК трех человек при искусственном оплодотворении. Однако порядок применения таких генетических процедур и требования к их лицензированию стали известны только сейчас.
В настоящее время Великобритания — первая и единственная страна, которая легализовала данную вспомогательную репродуктивную технологию.