Դեկտեմբերի 16-ի լույս 17-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում իրադրությունը համեմատաբար հանգիստ է եղել: ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, հակառակորդն առաջնագծի տարբեր հատվածներում հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ երեք տասնյակ անգամ՝ հիմնականում կիրառելով ինքնաձիգեր և գնդացիրներ, արձակելով մոտ 350 կրակոց:
ԼՂՀ ՊՆ-ից հաղորդում են, որ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները՝ առանց պատասխան գործողությունների դիմելու, շարունակել են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:
Դեկտեմբերի 15-ի լույս 16-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը ինքնաձիգերից և գնդացիրներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 30 անգամ՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով մոտ 450 կրակոց: Հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ) պաշտպանական հատվածում ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 մմ-ոց ականանետ (2 արկ):

В ночь на 17 декабря ситуация на линии соприкосновения карабахско-азербайджанскх ВС была сравнительно спокойной, сообщает пресс-служба Министерства обороны НКР.
ВС Азербайджана на различных участках передовой нарушили режим перемирия около трех десятков раз, произведя в направлении армянских позиций НКР около 350 выстрелов, в основном, из автоматов и пулеметов.
Передовые подразделения Армии обороны, не прибегая к ответным действиям, продолжали уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу.
В ночь на 16 декабря Азербайджан на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС из автоматов и пулеметов нарушили режим прекращения огня около 30 раз.В указанный период ВС Азербайджана произвели в направлении армянских позиций около 450 выстрелов. В северо-восточном направлении линии соприкосновения (Мартакерт) ВС Азербайджана применили также 60-миллиметровый миномет (2 снаряда).