17 Դեկտեմբեր 2016 - 07:43 AMT
ՄԱԿ-ի կոմիտեն ավարտել է Սիրիայում 2016-ի սեպտեմբերին տեղի ունեցած հումանիտար շարասյան վրա հարձակման հետաքննությունը: Հետաքննության արդյունքների վերաբերյալ գաղտնի զեկույցը փոխանցվել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը ՄԱԿ մամուլի ծառայության վրա հղումով:
«Գլխավոր քարտուղարը շատ մանրակրկիտ կուսումնասիրի զեկույցն առաջիկա օրերին: Մենք պարտավոր ենք պարզել, թե ինչ է կատարվել հանուն այդ միջադեպի զոհերի և նրանց քաջ գործընկերների, որոնք ամեն օր վտանգում են իրենց կյանքը` օգնելու համար կարիքավորներին: Միայն այդպես կարելի է դասեր քաղել այդ պատահարից և թույլ չտալ, որ այն կրկնվի»,-ասվում է կազմակերպության հաղորդագրության մեջ:
Սեպտեմբերի լույս 20-ի գիշերը Հալեպի արվարձանում գնդակոծության տակ է ընկել հումանիտար օգնություն տեղափոխող ավտոշարասյունը, որը մեկնում էր դեպի ապստամբների կողմից վերահսկվող շրջաններ: Շարասյունը պատկանում էր ՄԱԿ-ին և Կարմիր մահիկի սիրիական բաժանմունքին: Ըստ սիրիական հակակառավարական ակտիվիստների և Բրիտանիայում գործող Մարդու իրավունքների դիտարկման սիրիական կենտրոնի, հարվածը հասցրել են սիրիական կամ ռուսական ինքնաթիռները:

Комиссия ООН завершила расследование нападения на гуманитарный конвой в Сирии, которое произошло в сентябре 2016 года. Конфиденциальный доклад с результатами расследования передан генеральному секретарю организации Пан Ги Муну, сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу ООН.
«Генеральный секретарь очень аккуратно изучит его в ближайшие дни. Мы обязаны выяснить, что произошло, ради жертв этого инцидента и их отважных коллег, которые каждый день рискуют своими жизнями, чтобы помочь нуждающимся. Только так можно извлечь уроки из этого происшествия и помочь предотвратить его повторение», — цитирует ТАСС сообщение организации.
В ночь с 19 на 20 сентября совместный с отделением «Красного полумесяца» конвой ООН в районе Алеппо, который доставлял гуманитарную помощь для 78 тысяч человек в труднодоступном городе Урм аль-Кубра, попал под обстрел. Очевидцы говорили, что как минимум пять ракет попали в припаркованные автомобили. Сообщалось о гибели 20 мирных жителей, а также одного сотрудника «Красного полумесяца».
США возложили ответственность за атаку на гуманитарный конвой на Россию. В свою очередь в Кремле назвали эти обвинения голословными. Кроме того, Минобороны России заявило о непричастности российской авиации к удару по гуманитарному конвою ООН.