17 Դեկտեմբեր 2016 - 08:04 AMT
ԱՄՆ Պետդեպը $25 միլիոնի է հասցրել «Իսլամական պետության» պարագլուխ Աբու Բաքր ալ Բաղդադիի գտնվելու վայրի մասին տեղեկության համար պարգևավճարը: Այդ մասին ասվում է գերատեսչության կայքէջում:
«Նախորդ խոստումը 10 մլն դոլար էր կազմում, որի մասին հայտարարվել էր 2011-ի հոկտեմբերին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ: ԱՄՆ-ն պատրաստ է այդ գումարը վճարել այն տեղեկության համար, «որի արդյունքում Ալ Բաղդադին կհայտնաբերվի, կձերբակալվի կամ կդատապարտվի»:
Նույն գումարն էր առաջակվել նախկինում «Ալ Քայիդայի» ղեկավար Ուսամա բեն Լադենի մասին տեղեկությունների համար 2001-ին:
Մինչդեռ նոյեմբերին ԱՄՆ-ն հայտարարում էր, որ Ալ Բաղդադին կորցնում է իշխանությունն ԻՊ մարտիկների շրջանում:

17 Декабрь 2016 - 07:50 AMT
Американский Госдеп объявил об увеличении до 25 миллионов долларов награды за информацию о местонахождении главаря террористов «Исламского государства» Абу Бакра аль-Багдади. Об этом говорится на сайте внешнеполитического ведомства.
«Это является существенным увеличением по сравнению с предыдущим предложенным вознаграждением в 10 миллионов, о котором было объявлено в октябре 2011 года», – говорится в сообщении.
Эту сумму США готовы выплатить за информацию, которые «приведут к обнаружению, аресту или осуждению» аль-Багдади.