ՄԱԿ ԱԽ անդամները համաձայնեցրել են Հալեպի վերաբերյալ բանաձևի փոխզիջումային տարբերակը, որով նախատեսվում է դիտորդների ներկայությունը քաղաքում: Քվեարկությունը տեղի է ունենալու դեկտեմբերի 19-ին: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինն ավելի քան 3 ժամ տևած խորհրդակցությունների ավարտին:
«Կա բանաձևի լավ տեքստ, մենք պայմանավորվել ենք քվեարկել դեկտեմբերի 19-ին»,-ասել է նա: Քվեարկությունը կկայանա Երևանի ժամանակով 18:00-ին:
Ինչպես հայտարարել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Սամանտա Փաուերը, փոխզիջումային տարբերակով նախատեսվում է ՄԱԿ, ԿԽՄԿ և Սիրիական Կարմիր արաբական մահիկի ավելի քան 100 աշխատակից գործուղել Հալեպ:
«Տեքստը պարունակում է անվտանգ ու արժանապատիվ տարհանման բոլոր տարրերը, և հումանիտար աջակցություն բոլոր նրանց համար, ով կնախընտրի մնալ Հալեպում»,-ասել է ամերիկացի դիվանագետը:
Դեկտեմբերի 18-ին ՄԱԿ ԱԽ-ն արտահերթ քննարկել է Ֆրանսիայի առաջարկած բանաձևի նախագիծը` Հալեպում տարհանման դիտարկում կազմակերպելու առաջարկով: Խոսքը մասնավորապես ՄԱԿ աշխատակիցների մասին է, որոնք արդեն այնտեղ են: ՌԴ-ն դեմ հանդես եկավ չպատրաստված անձնակազմի տեղակայմանն արևելյան Հալեպում` համարելով դա «անիրականանալի և վտանգավոր» առաջարկ: ՌԴ-ն ներկայացրել է նաև բանաձևի իր տարբերակը:

Члены Совета Безопасности ООН согласовали компромиссный вариант проекта резолюции по присутствию наблюдателей в сирийском Алеппо, голосование состоится 19 декабря. Об этом заявил постпред России при ООН Виталий Чуркин по итогам консультаций, которые длились более трех часов.
«Есть хороший текст проекта резолюции, мы договорились голосовать завтра», — сообщил он журналистам.
Голосование, как ожидается, состоится в 9.00 (18.00 по Еревану).
Как заявила журналистам по итогам встречи постпред США при ООН Саманта Пауэр, компромиссный вариант предполагает размещение в Алеппо более 100 сотрудников ООН и представителей Международного комитета Красного креста и Сирийского Красного арабского полумесяца.
«Текст содержит все элементы для безопасной и достойной эвакуации, для предоставления гуманитарного доступа к тем, кто решит остаться в восточном Алеппо», — сказала американский дипломат.
18 декабря Совбез ООН в экстренном порядке рассмотрел предложенный Францией проект резолюции о привлечении наблюдателей всемирной организации к мониторингу эвакуации в Алеппо. Речь, в частности, шла о сотрудниках ООН, которые уже находятся в Сирии. Россия выступила против размещения неподготовленного персонала в опасной зоне восточного Алеппо, назвав предложение «невыполнимым и опасным», и распространила альтернативный проект резолюции.
В нем содержится поручение генсеку ООН обеспечить подготовку миссии, «включая приготовления в области безопасности», которые позволят персоналу ООН «наблюдать за состоянием остающихся в Алеппо жителей в свете международного гуманитарного права».