19 Դեկտեմբեր 2016 - 07:29 AMT
ԱՄՆ-ն կորցրել է համաշխարհային առաջնորդի դերը, որի հետևանքով Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմից հետո գլոբալ աշխարհակարգի էրոզիայի նշաններ են ի հայտ գալիս: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ Սենատի Զինված ուժերի գծով կոմիտեի նախագահ Ջոն Մաքքեյնը: Այդ մասին նա ասել է CNN-ի եթերում:
Որպես իր խոսքերի հաստատում, Մաքքեյնը օրինակ է բերել իրավիճակը Սիրիայում, չինական ՌԾՈւ կողմից ԱՄՆ ստորջրյա ինքնակառավարվող սարքի հայտնաբերումն ու չեզոքացումը, ինչպես նաև «հաքերային հարձակումներն ԱՄՆ քաղաքական ինստիտուտների վրա» ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների ժամանակ:
Ըստ Մաքքեյնի, այդ ամենը տեղի է ունենում այն պատճառով, որ «ԱՄՆ-ն ամբողջությամբ կորցրել է առաջատարի դիրքերը», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Սպիտակ տունը ենթադրություն էր արել, որ Պուտինն անձամբ կարող է արտոնած լինել հաքերային հարձակումները ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության դեմ նախընտրական շրջանում:Ըստ ԿՀՎ-ի, այդ գրոհների թիրախը Հիլարի Քլինթոնի վարկաբեկումն էր, ինչը նպաստեց Թրամփի շանսերի ավելացմանը: Ռուսաստանը հերքում է իր մեղսակցությունը:

США утратили роль мирового лидера, что вызвало появление признаков эрозии глобального порядка, установленного после Второй мировой войны. Такое мнение выразил председатель комитета Сената по делам Вооруженных сил Джон Маккейн, пишет РИА Новости.
В качестве подтверждения своих слов Маккейн назвал ситуацию в Сирии, захват китайскими ВМС американского подводного беспилотного аппарата и якобы имевшие место хакерские атаки на политические институты США пред выборами главы государства.
Это происходит, уверен Маккейн, «из-за полного подрыва лидирующей роли США».
Ранее президент США Барак Обама назвал Россию слабой страной, которая не производит ничего, кроме газа, нефти и оружия.«Они меньше, они слабее (чем США — ред.). Их экономика не производит ничего, что хотели бы купить другие страны, кроме нефти, газа и оружия», — заявил Обама.
В середине ноября Обама заявлял, что его принцип по отношению к России не изменился с первого дня его президентства. Он отмечал, что Россия является важной страной, военной супердержавой, у которой есть влияние в регионе и в мире.