19 Դեկտեմբեր 2016 - 13:44 AMT
2016-ը հաղթական էր գիտության համար շատ ուղղություններով, սակայն, եղել են նաև ձախողումներ. PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է անցնող տարվա գլխավոր գիտական իրադարձությունները:
Փետրվարին Ծնելիության վերահսկման և սաղմնաբանության հարցերով զբաղվող բրիտանական կոմիտեն պաշտոնապես թույլ է տվել Ֆրենսիս Քրիկի ինստիտուտին անցկացնել մարդկային սաղմի գենոմի փոփոխության հետ կապված փորձեր: Գիտնականները մտադիր են CRISPR/Cas9 տեխնոլոգիայի միջոցով խմբագրել մարդու սաղմի ԴՆԹ-ն 1-7 օրական հասակում: Հետազոտության նպատակն է նվազեցնել վիժումների քանակն ու բարձրացնել անպտղության բուժման արդյունավետությունը:
Մեկ ամիս անց այդպիսի մտադրության մասին հայտարարեց նաև Նիդերլանդների կառավարությունը` հավելելով, որ օրենսդրությունը կփոխվի «խիստ պայմանների և որոշակի սահմանափակումների առկայությամբ»: Հետազոտությունները կվերաբերվեն անպտղությանը, արհեստական վերարտադրողականության մեթոդներին և ժառանգական կամ ի ծնե հիվանդություններին:
Բժշկագիտություն
Սիեթլի Ֆրեդ Հաթչինսոնի անվան ուռուցքաբանական գիտական կենտրոնի գիտնականները ներկայացրել են քաղցկեղի բուժման միանգամայն նոր ու բարձր արդյունավետություն ունեցող մեթոդաբանություն, մասնավորապես, խոսքը ոչ խոջկինյան լիմֆոմայի և քրոնիկ լիմֆոլեյկոզի մասին է: Գիտնականները ծրագրավորել են իմունային համակարգի բջիջներն (T-լիմֆոցիտներ) այնպես, որ վերջիններս կարողանան նույնականացնել CD19 սպիտակուցը, որը մասնակցում է լիմֆոմաների և լեյկոզների առաջացմանը: Այս մեթոդաբանության կիրառումից հետո սուր լիմֆոբլաստոմային լեյկոզի մահացու տեսակով 29 հիվանդից 27-ի մոտ բարելավում է արձանագրվել:
Նույն ամերիկացի գիտնականները հնչեցրին նաև տհաճ նորությունը. ԱՄՆ առողջապահության մարմինները հայտնեցին, որ հիվանդի մոտ հայտնաբերվել է հակաբիոտիկներով չբուժվող առաջին բակտերիան: «Մենք կարող ենք հայտնվել հետհակաբիոտիկային աշխարհում»,-ասել է հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնի ղեկավար Թոմաս Ֆրիդենը` նշելով, որ վարակը չի հաջողվել վերացնել նույնիսկ «կոլիստին» հակաբիոտիկով, որը պահվում է «մղձավանջային բակտերիայի» դեմ պայքարելու համար:
ՄԻԱՎ դեմ պայքարի հեղափոխական միջոցը ներկայացրել են բրիտանացի և ամերիկացի գիտնականները: CRISPR/Cas9-ի գենոմի խմբագրման տեխնոլոգիայի օգնությամբ, գիտնականներին հաջողվել է վերացնել ՄԻԱՎ բոլոր հետքերը բոլոր հյուսվածքների և օրգանների, այդ թվում ուղեղի, սրտի, երիկամների, լյարդի, թոքերի, փայծախի, և արյան բջիջներից: ՄԻԱՎ դեմ պայքարի գոյություն ունեցող միջոցներն ուղղված են վիրուսի բազմացումը ճնշելուն, ոչ թե ԴՆԹ-ն վերծանելուն, ուստի նոր մեթոդը կարող է ապագայում հնարավորություն տալ լիովին բուժելու «20-րդ դարի ժանտախտը»:
Նոյեմբերին Ալերգաբանության և ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային ինստիտուտի գիտնականների թիմը կարողացել է զատել այն հակամարմինները, որոնք կարող են հաղթահարել ՄԻԱՎ շտամերի 98%-ը: 2010-ին գիտնականները հայտնաբերել են VRC01 հակամարմինը, որը գործում է ՄԻԱՎ շտամերի 90%-ի դեմ: Ինչպես և VRC01-ը, նոր հայտնաբերված հակամարմինները, որոնք ստացել են N6 անվանումը, թույլ չեն տալիս վիրիոններին կցվել իմունային բջիջներին: Դրանք ազդում են վիրիոնի թաղանթի այն մասերի վրա, որոնք քիչ են տարբերվում շտամերի մոտ, ինչն էլ թույլ է տալիս հակազդել այդչափ մեծ քանակությանը:
Փետրվարի 11-ին տեղի ունեցավ 21-րդ դարի գլխավոր գիտական իրադարձություններից մեկը: «Մենք որսացինք գրավիտացիոն ալիքները, մենք արեցինք դա»,-հայտարարեց LIGO խոշորագույն գիտական նախագծերից մեկի ներկայացուցիչը: Հայտարարությունը պայթած ռուբի էֆեկտ ունեցավ` համացանցի բոլոր լրատվական ռեսուրսները հաղորդագրություններ տարածեցին այն մասին, որ իրականացել է մեծն Էյնշտեյնի երազանքը, որը դեռ 100 տարի առաջ կանխատեսել էր խորհրդավոր ալիքների գոյությունը: Անկասկած, վերջին տասնամյակների կարևորագույն գիտական գյուտերից մեկը հսկայական նշանակություն ունի ֆունդամենտալ ֆիզիկայի համար: Եվ միայն նեղ մասնագետները կարղ են ամբողջությամբ ընկալել այդ բացահայտման մեծությունը: Առավել մանրմասն հայտնագործության մասին:
Ապրիլին գիտնականների միջազգային խումբը փորձնական ճանապարհով հաստատեց 40 տարի առաջ կանխատեսված նյութի նոր վիճակի գոյությունը, որը հայտնի է որպես քվանտային սպինային հեղուկ: Սովորական մագնիսային նյութում սպիները, որոնք առանձին մասնիկների մագնիսային հատվածներն են, պահում են իրենց ինչպես փոքր մագնիսներ և ջերմաստիճանի կտրուկ նվազման դեպքում կանոնակարգված տեսք են ստանում` մի կողմի ուղղությամբ: Միանգամայն այլ կերպ է իրեն դրսևորում քվանտային սպինային հեղուկը, որն այդպես է կոչվում, քանի որ նրանում էլեկտրոնների սպիները «հեղուկ» վիճակում են մնում, այսինքն կանոնակարգված տեսք չեն ստանում նույնիսկ շատ ցածր ջերմաստիճանի պայմաններում:
Հոկտեմբերի 24-ին հեղինակավոր Scientific Reports հանդեսում հրապարակված գիտական հոդվածը ցնցեց գիտական հանրությանը: Հոդվածում կասկածի տակ է դրվում գլխավոր տիեզերաբանական մոդելը, որի հիման վրա գիտությունը նկարագրում է Տիեզերքի լայնամասշտաբ կառուցվածքն ու պահվածքը: Աստղագետների միջազգային խմբի հետազոտությունների արդյունքները ցույց են տալիս, որ Տիեզերքի արագացված ընդլայնում կարող է և չլինել, իսկ դա նշանակում է, որ 21-րդ դարի գլխավոր գիտական գաղտնիքներից մեկը` այսպես կոչված «մութ էներգիան», կարող է ընդամենը սխալմունքի արդյունք լինել: Դա կարող է արմատապես փոխել մեր բոլոր պատկերացումներն աշխարհի մասին:
Փետրվարի 12-ին Եվրոպական տիեզերական գործակալության (ESA) ներկայացուցիչները պաշտոնապես հայտարարեցին, որ Չուրյումով-Գերասիմենկոյի գիսավորի վրա վայրէջք կատարծ «Ֆիլի» զոնդն ընդմիշտ «մարել» է: Անհաջող վայրէջքը, որի արդյունքում զոնդը զրկվել է լիցքավորման համար անհրաժեշտ արևային էներգիայից, տեղի էր ունեցել 2014-ի նոյեմբերին: «Ռոզետա» զոնդի օգնությամբ գիտնականներին հաջողվեց «կյանքի մասնիկներ» գտնել գիսաստղի վրա` նյութեր, որոնք անհրաժեշտ են կյանքի առաջացման համար: Հայտնաբերված նյութերի թվում էր պարզագույն գլիցին ամինաթթուն, որը մտնում է պրոտեինների և ֆոսֆորի կազմի մեջ, և ԴՆԹ-ի առանցքային բաղադրիչն է:
2016-ի սեպտեմբերի 30-ին «Ռոզետա» զոնդը ուղղորդվեց Չուրյումով-Գերասիմենկոյի գիսաստղի հետ բախման` 3 կմ/ժ արագությամբ: Դա վերահսկվող կոշտ վայրէջք էր մակերեսին «ջրհորների»` տեղի գեյզերների շրջանում: 14 ժամ տևած վայրէջքի ժամանակ սարքը Երկիր էր փոխանցում լուսանկարներ և գազային հոսքերի հետազոտության արդյունքները: Այդպիսով, ավարտվեց 1,4 մլրդ եվրո արժողությամբ գիսաստղի հետազոտության ծրագիրը:
Հավակնոտ հայտարարությամբ հանդես եկան միլիարդատեր Յուրի Միլները և ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգը: Նրանք հայտարարեցին Breakthrough Starshot նախագծի մեկնարկի մասին, որի նպատակն է տիեզերական սարք ուղարկել դեպի աստղեր 160 մլն կմ/ժ արագությամբ: Ենթադրվում է, որ առաքելությունը կարող է իրականացվել մեկ սերնդի կյանքի տևողության ընթացքում: Հետազոտման և մշակման ծրագրի իրագործման համար, որը կոչված է հաստատելու մի քանի գրամ քաշով նանոապարատին լույսի արագության 20 տոկոսի չափով արագություն հաղորդելու համար լուսային ճառագայթի իմպուլսի կիրառման հայեցակարգը, կներդրվի 100 մլն դոլար: Այդ արագությունով թռիչքը թույլ կտա գործարկումից մոտ 20 տարի անց հասնել Ալֆա Ցենտավրա:
Ոչ պակաս հավակնոտ էր Tesla Motors և SpaceX ընկերությունների նախագահ Իլոն Մասկի հայտարարությունը: Սեպտեմբերի 27-ին Մասկը ներկայացրեց հանրությանը Մարսը բնակեցնելու իր հավակնոտ ծրագրերը: Հատուկ շնորհանդեսի ժամանակ նա պատմեց, որ առաքելությունը կյանքի կոչելու համար 10 տարի անց SpaceX ընկերությունը ստիպված կլինի ստեղծել ամենամեծ մարդատար հրթիռը, որ երբևէ կառուցել է մարդկությունը: Ըստ Մասկի, Մարսում հնարավոր է «ինքնասնուցվող» քաղաք ստեղծել, եթե հրթիռներում որպես վառելիք ու թթվեցուցիչ օգտագործվի «մեթան-թթվածին» զուգակցումը, քանի որ մեթանը կարելի է արտադրել Մարսում: Ընդ որում հրթիռի բոլոր համակարգերը պետք է բազմակի օգտագործման լինեն: Այս պարագայում կարևոր է ապահովել վերալիցքավորման հնարավորությունն ուղեծրում: Միլիարդատերը նաև հավելել է, որ առաջին առաքելությունը դեպի Մարս միայն առաջին քայլը կդառնա «միջմոլորակային տրանսպորտային համակարգի» ստեղծման ճանապարհին:
Օգոստոսին աստղագետները հայտարարեցին նոր էկզոմոլորակի հայտնաբերման մասին։ Նման հարյուրավոր մոլորակներ, որոնք պտտվում են այլ աստղերի շուրջ, հայտնաբերվել ու հայտնաբերվում են, սակայն Proxima b-ն (աստղագետները այսպես են անվանել նոր մոլորակը) ունի մի շարք կարևոր առանձնահատկություններ։ Այն պտտվում է Արեգակին ամենամոտ աստղի՝ Կենտավրոսի Պրոքսիմայի շուրջ: Գիտնականները պնդում են, որ խոսքը Երկիր մոլորակից մոտակա մոլորակի մասին է, որը պիտանի է օրգանական կյանքի համար այս կամ այն ձևով: Proxima b-ն ընդամնեը 4,2 լուսայինն տարվա հեռավորության վրա է Արեգակնային համակարգից, մեր մոլորակի զանգվածի 1,3 ունի, պտտվում է իր արևի շուրջ 11,2 օրում: Մոլորակի և իր աստղի միջև տարածությունը Երկրի ու Արեգակի միջև տարածության 5 տոկոսն է կազմում միայն: Սակայն Կենտավրոսի Պրոքսիման մեր արևից շատ ավելի սառն է, ուստի նրա հարաբերական մոտիկությունը չի բացառում, որ Proxima b-ի վրա կարող է հեղուկ ջուր լինել:
Մարսի ուսումնասիրության ծրագրերին հետևելիս տպավորություն է ստեղծվում, որ Կարմիր մոլորակի մակերեսին կարող են հասնել միայն ամերիկյան սարքերը: Հերթական փորձը ձեռնարկեցին ռուս և եվրոպացի աստղագետները, սակայն այն անհաջողությամբ պսակվեց: Հոկտեմբերի 21-ին Եվրոպական տիեզերական գործակալությունը (ЕКА) հայտնեց, որ ռուս-եվրոպական «ԷկզոՄարս» նախագծի «Սկիապարելլի» զոնդի վայրէջքը Մարսում անհաջող է անցել` այն կոտրվել է վայրէջք կատարելիս: Ըստ ЕКА ներկայացուցիչների ենթադրությունների, պարաշյուտի անսարքության պատճառով «Սկիապարելլի» զոնդն ընկել է Մարսի մակերեսի վրա մոտ 2-4 կմ բարձրությունից ավելի քան 300կմ/ժ արագությամբ:
Հոկտեմբերի 27-ին հնագետները 1555թ. հետո առաջին անգամ հանել են մարմարի սալաքարը Քրիստոսի գերեզմանից Երուսաղեմի Տիրոջ գերեզմանի տաճարում: Ըստ գիտնականների, դեռ բազում գիտական հետազոտություններ պետք է արվեն, սակայն, ի վերջո գիտնականները կկարողանան տեսնել այն քարի իրական մակերեսը, որին, ըստ ավանդապատումի, դրվել է Հիսուս Քրիստոսի մարմինը:
Մենդելեևի աղյուսակի 118-րդ տարրն անվանակոչվել է «օգանեսոն»՝ (Og) ի պատիվ հայազգի մեծանուն գիտնական Յուրի Հովհաննիսյանի: 113-րդ տարրն անվանակոչվել է նիհոնիում ի պատիվ ճապոնացի գիտնականների, 117-րդ տարրը՝ տենեսին, ի պատիվ Թենեսի նահանգի, 115-րդ տարրը` «մոսկովիում»(Mc):

2016 год стал триумфальным для науки по многим направлениям, но были и неудачи: PanARMENIAN.Net представляет главные научные события уходящего года.
В феврале Британский комитет по контролю за рождаемостью и вопросам эмбриологии официально разрешил Институту Фрэнсиса Крика проводить эксперименты по редактированию генома человеческих эмбрионов. Ученые планируют с помощью технологии CRISPR/Cas9 редактировать ДНК эмбрионов человека в возрасте от одного до семи дней. Цель исследования состоит в том, чтобы уменьшить количество выкидышей и повысить эффективность лечения бесплодия.
Через месяц о таком намерении заявило также правительство Нидерланд, добавив, что законодательство будет изменено «в соответствии со строгими условиями и при наличии определенных ограничений». Исследования будут касаться бесплодия, методов искусственной репродукции и наследственных или врожденных заболеваний.
Американские ученые из Онкологического научного центра Фреда Хатчисона в Сиэтле представили в феврале совершенно новую и высокоэффективную методику лечения рака, в частности – неходжкинской лимфомы и хронического лимфолейкоза. Исследователи запрограммировали клетки иммунной системы (Т-лимфоциты) на то, чтобы последние смогли идентифицировать белок CD19, участвующий в образовании лимфом и лейкозов. После применения данной методики наступила ремиссия в 27 из 29 случаев смертельной формы острого лимфобластного лейкоза.
Неприятная новость прозвучала из уст тех же американских ученых: органы здравоохранения в США сообщили о том, что выявили у пациента первую не поддающуюся лечению антибиотиками бактерию. «Мы рискуем оказаться в постантибиотическом мире», — заявил глава центра по контролю и профилактики заболеваний Томас Фриден, отметив, что инфекцию не удалось ликвидировать даже антибиотиком колистин, который зарезервирован для случаев борьбы с «кошмарной бактерией».
Революционный метод борьбы с ВИЧ был представлен британскими и американскими учеными. При помощи технологии редактирования генома CRISPR/Cas9, исследователям удалось убрать следы ВИЧ из клеток всех тканей и органов, включая мозг, сердце, почки, печень, легкие, селезенку, а также клетки крови. Существующие методики борьбы с ВИЧ направлены на подавление размножения вируса, а не на извлечение его ДНК, поэтому новый метод в будущем может дать возможность полного излечения от «чумы двадцатого века».
В ноябре команда исследователей из Национального института аллергологии и инфекционных заболеваний смогла выделить антитела, способные справиться с 98% штаммов ВИЧ. В 2010 году ученые обнаружили антитела VRC01, работающие против 90% штаммов ВИЧ. Так же как и VRC01, новые антитела, получившие название N6, не дают вирионам прикрепляться к иммунным клеткам. Они фокусируются на тех частях оболочки вириона, которые мало различаются от штамма к штамму, что и позволяет ему противодействовать такому большому их количеству.
11 февраля произошло одно из главных научных событий 21-го столетия. «Мы поймали гравитационные волны, мы сделали это!» – заявил представитель одной из крупнейших научных проектов LIGO. Заявление произвело эффект взорвавшейся бомбы – все новостные ресурсы в Сети писали заметки о том, что осуществилась мечта великого Эйнштейна, предсказавшего существование таинственных волн еще 100 лет назад. Несомненно, одно из главных научных открытий последних десятилетий имеет огромное значение для фундаментальной физики. И полное понимание этого открытия доступно лишь профессионалам. Подробнее об открытии.
В апреле международная группа исследователей экспериментально подтвердила существование предсказанного 40 лет назад нового состояния вещества, известного как квантовая спиновая жидкость. В обычном магнитном веществе спины — магнитные моменты отдельных частиц — ведут себя как маленькие магниты и при сильном понижении температуры образуют упорядоченную структуру, ориентируясь в одну сторону. Совсем иначе ведет себя квантовая спиновая жидкость: она получила свое название за то, что в ней спины электронов остаются «жидкими», то есть не выстраиваются в упорядоченную структуру даже при очень низких температурах.
Научная статья, опубликованная 24 октября в авторитетном журнале Scientific Reports всколыхнула всю научную общественность. В ней была поставлена под сомнение главная космологическая модель, на основе которой наука описывает крупномасштабную структуру и поведение нашей Вселенной. Результаты исследований, проведенных международной группой астрономов указывают на то, что ускоренного расширения Вселенной может и не быть вовсе, а значит – одна из главных тайн науки 21-го столетия, так называемая «темная энергия» может оказаться всего лишь результатом ошибки, что в корне изменит все наши представления о мире. Подробнее об этом читайте в нашей статье.
12 февраля представители Европейского космического агентства (ESA) официально заявили, что приземлившийся на комету Чурюмова — Герасименко зонд «Филы» заснул навсегда. Неудачная посадка, в результате которой зонд был практически лишен солнечного света для подзарядки, состоялась в ноябре 2014 года. При помощи зонда «Розетта» ученым удалось обнаружить на комете «кирпичики жизни» – вещества, необходимые для возникновения жизни. Среди найденных веществ — простейшая аминокислота глицин, входящая в состав протеинов, и фосфор, ключевой компонент ДНК.
30 сентября 2016 года — зонд «Розетта» был направлен на столкновение с кометой Чурюмова — Герасименко, и на скорости 3 км/ч столкнулся с ней. Это была контролируемая жёсткая посадка аппарата на поверхность в районе «колодцев» — местных гейзеров. Во время снижения, которое продолжалось 14 часов, аппарат передавал на землю фотографии и результаты анализов газовых потоков. Таким образом завершилась программа исследования кометы стоимостью 1,4 млрд евро.
Амбициозное заявление прозвучало из уст миллиардера Юрия Мильнера и физика Стивена Хокинга. Они объявили о старте проекта Breakthrough Starshot, цель которого — запуск космического аппарата к другим звездам со скоростью 160 млн км/ч. Предполагается, что миссия может быть реализована в течение жизни одного поколения. В программу исследования и разработки, призванную подтвердить концепцию использования импульса светового луча для разгона космического наноаппарата весом несколько граммов до скорости в 20% от скорости света, будет инвестировано $100 млн. Полет на таких скоростях позволит достигнуть альфы Центавра в течение примерно 20 лет после запуска.
Не менее амбициозным оказалось заявление президента компаний Tesla Motors и SpaceX Илона Маска. 27 сентября Маск представил общественности свои планы по колонизации Марса. В ходе специальной презентации он рассказал, что для осуществления данной миссии через десять лет компании SpaceX придется создать самую крупную ракету, когда-либо построенную человеком. По словам Маска, создание на Марсе «самоподдерживаемого» города возможно при использовании в ракетах пары «метан-кислород» в качестве топлива и окислителя, так как метан возможно производить на Марсе. При этом все системы ракеты должны использоваться многократно. Важно при этом обеспечить дозаправку на орбите. Миллиардер также добавил, что первая миссия на Марс окажется лишь первым шагом на пути создания «межпланетной транспортной системы».
В августе астрономы обнаружили ближайшую к нашей Солнечной системе экзопланету (планету, вращающуюся вокруг звезды, не являющуюся Солнцем), схожую с Землей. Она получила название Проксима Б и обращается вокруг звезды Проксима Центавра. Ученые твердят, что речь идет о ближайшей к Земле планете, пригодной для существования органической жизни в той или иной форме. Проксима Б расположена на расстоянии всего 4,2 светового года от Солнечной системы, достигает 1,3 массы нашей нашей планеты, делает виток вокруг своего светила за 11,2 дня. Расстояние между планетой и ее звездой достигает всего 5% дистанции между Землей и Солнцем. Однако Проксима Центавра гораздо холоднее нашего светила, поэтому ее относительная близость не исключает наличия на поверхности Проксима Б воды в жидкой форме.
При наблюдении за марсианскими программами складывается впечатление, что на поверхность Красной планеты способны попасть только американские аппараты. Очередную попытку предприняли российско-европейские астрономы, но она закончилась неудачей. 21 октября Европейское космическое агентство (ЕКА) сообщило, что космический модуль «Скиапарелли» российско-европейской миссии «ЭкзоМарс», выполняющий миссию на Марс, разбился при посадке на поверхность планеты. Согласно предположению представителей ЕКА, из-за неполадок с парашютом космический аппарат «Скиапарелли» падал на поверхность Марса с высоты приблизительно 2–4 км со скоростью более 300 км/ч.
27 октября археологи впервые за пять веков сняли мраморную плиту с предполагаемого погребального ложа Иисуса Христа в Гробе Господнем, который находится в Храме Воскресения Христова в Иерусалиме. Под плитой, установленной предположительно в 1555 году, археологами было обнаружено большое количество камней. Ученые уверены, что еще предстоит много научных исследований, но в конечном счете они смогут увидеть и узнать, какой была оригинальная поверхность камня, на котором три дня покоилось тело Христа.
В честь великого физика армянского происхождения Юрия Оганесяна был назван 118-й элемент периодической таблицы Менделеева. Наряду с «оганессоном», Международный союз теоретической и прикладной химии также озвучил рекомендованные названия для 113-го, 115-го, 117-го элементов таблицы. Так, 113-й элемент будет называться ниппонием, 115-й – московием (в честь Московской области), 117-й – теннессином.