19 Դեկտեմբեր 2016 - 16:36 AMT
Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում մահափորձ է տեղի ունեցել Ռուսաստանի դաշնության դեսպան Անդրեյ Կարլովի դեմ:
Ինչպես հայտնում է Hurriyet-ն, անհայտ անձը կրակել է Կարլովի վրա, երբ վերջինս ելույթ էր ունենում ժամանակակից արվեստի կենտրոնում՝ ցուցահանդեսի բացման ընթացքում:
21:33 Մարդասպանի անունը, հավանաբար, Մևլութ Մերթ Արթընթաս է: Ըստ որոշ տեղեկությունների, նա ծնվել է 1994 թվականին և ավարտել է Իզմիրի ոստիկանական ակադեմիան:
21:30 ՌԴ ԱԳՆ-ն հաստատել է, որ դեսպան Կարլովը մահացել է:
20:33 Կարլովից բացի վիրավորվել է ևս մի քանի հոգի: Դիվանագետը հոսպիտալացվել է Թուրքիայի մայրաքաղաքի հիվանդանոցներից մեկը: Նրա վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր:

19 Декабрь 2016 - 17:42 AMT
Посол России в Турции Андрей Карлов, на которого вечером 19-го декабря было совершено нападение в Анкаре, скончался от полученных ранений. Об этом сообщила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«19-е декабря трагичный день для российской дипломатии, – сказала она. – Сегодня в Анкаре на публичном мероприятии получил ранение посол России, от которого он скончался», передает ТАСС.
Вооруженный человек ворвался в помещение Галереи современного искусства в Анкаре. По свидетельству очевидцев, он выстрелил в посла РФ в Турции Андрея Карпова, когда тот заканчивал речь на открытии выставки «Россия глазами турок».
По предворительным данным, мужчину, выстрелившего в посла зовут Мевлют Мерт Атлинтас, он родился в 1994 году и окончил полицейскую школу в Измире.