20 Դեկտեմբեր 2016 - 08:24 AMT
ԱՄՆ ընտրիչների կոլեգիան պաշտոնապես նախագահ է ընտրել հանրապետական Դոնալդ Թրամփին: Կոլեգիայի ավելի քան 270 անդամ քվեարկել է Թրամփի օգտին` դա անհրաժեշտ նվազագույն ցուցանիշն է ընտրություններում հաղթսղ ճանաչվելու համար, գրում է BBC-ին:
Թրամփը հաղթել է Տեխասից ընտրիչների քվեարկության շնորհիվ: Նահանգում 38 ընտրիչ կա, որից 36-ն իր ձայնը տվել է Թրամփին: Եվս 2-ը քվեարկել է Հանրապետական կուսակցության այլ անդամների` Օհայոյի նահանգապետ Ջոն Քեյսիկի, և Ներկայացուցիչների պալատի նախկին անդամ Ռոն Փոլի օգտին:
Առաջինը Թրամփին հաղթանակի առթիվ շնորհավորել է ԱՄՆ ապագա փոխնախագահ Մայք Փենսը:
Քվեարկությունն անցնում էր Թրամփի ընտրվելու դեմ բողոքի ցույցերի ֆոնին: Ընտրիչներից շատերին խորհուրդ էին տալիս իրենց ձայները տալ այլ թեկնածուի:
Ընտրիչների կոլեգիան 538 անդամ ունի: Տարբեր նահանգներից ընտրիչների թիվը տարբերվում է, ըստ բնակչության քանակի: Դեմոկրատական կուսակցությունից նախագահի թեկնածու Հիլարի Քլինթոնը ճանաչել է պարտությունը, թեև նրա օգտին ընտրողների ավելի մեծ քանակ էր քվեարկել:

Коллегия выборщиков США официально избрала республиканца Дональда Трампа 45-ым президентом США. Более 270 членов коллегии проголосовали за Трампа – это необходимый минимум для победы на выборах, пишет BBC.
Победу Трампу обеспечило голосование выборщиков от штата Техас. Всего в штате 38 выборщиков, из которых 36 отдали свои голоса Трампу. Еще двое проголосовали за других членов Республиканской партии – губернатора Огайо Джона Кейсика и бывшего члена палаты представителей Рона Пола.
Первым Трампа с победой поздравил будущий вице-президент США Майк Пенс. Он написал в «Твиттере», что теперь Трамп – официально избранный президент США.
Голосование выборщиков проходило на фоне протестов против избрания Дональда Трампа. Многих выборщиков призывали отдать свои голоса другим кандидатам.
Всего в коллегии выборщиков 538 голосов. Разные штаты в зависимости от численности населения имеют разное количество голосов выборщиков.
Кандидат от Демократической партии Хиллари Клинтон после всеобщего голосования признала свое поражение, хотя за нее проголосовало большее число избирателей.