20 Դեկտեմբեր 2016 - 08:42 AMT
ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովը դեկտեմբերի 19-ի երեկոյան բանաձև է ընդունել Ղրիմում և Սևաստոպոլում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ:
Փաստաթղթում դատապարտվում են Ղրիմում «մարդու իրավունքների ոտնահարումն ու խտրական միջոցները ՌԴ «օկուպացիոն իշխանությունների» կողմից: Բանաձևի ընդունմանը կողմ է քվեարկել 70 երկիր, դեմ` 26, 77-ը ձեռնպահ է մնացել, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ռուսաստանը փաստաթղթում նշված է որպես «բռնազավթող տերություն», իսկ Ղրիմը բնութագրվել է որպես «ժամանակավոր բռնազավթված տարածք»: ՄԱԿ ԳՎ-ն կոչ է անում ՌԴ իշխանություններին չեղարկել Ղրիմի թաթարների մեջլիսը ծայրահեղական կազմակերպություն որակող որոշումը և ազատ արձակել Ուկրաինայի քաղաքացիներին, «որոնք ապօրինաբար են ձերբակալվել և դատապարտվել»:
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն նշել է, որ բանաձևը «միջազգային միասնության և համերաշխության կարևորագույն նշան է, քանի որ Ղրիմում կիրառվում է ԽՍՀՄ վատագույն փորձը, ներառյալ «պատժիչ հոգեբուժության» մեթոդները, առևանգումները, խոշտանգումները և նույնիսկ մարդկանց միտումնավոր սպանությունները»:

20 Декабрь 2016 - 08:25 AMT
Генассамблея ООН приняла вечером 19 декабря резолюцию о положении дел в области прав человека в Крыму и Севастополе.
В документе осуждаются «ущемления прав человека и дискриминационные меры» со стороны «российских оккупационных властей» на аннексированном полуострове. За принятие резолюции проголосовали 70 стран, 26 – против, 77 воздержались, пишет Deutsche Welle.
Россия обозначена в тексте документа как «оккупирующая держава», а Крым – «временно оккупированной» территорией. Генассамблея ООН настоятельно призывает власти РФ, в частности, отменить решение об объявлении меджлиса крымско-татарского народа экстремистской организацией и освободить украинских граждан, «которые были незаконно задержаны и осуждены без учета элементарных норм отправления правосудия».
Президент Украины Петр Порошенко подчеркнул, что данная резолюция – это «важнейший знак международного единства и солидарности в то время, когда в Крыму применяются худшие практики Советского Союза, включая методы «карательной психиатрии», показательные судилища, похищения, пытки и даже умышленные убийства людей, которые открыто выступают против российской оккупации украинской территории».