20 Դեկտեմբեր 2016 - 09:09 AMT
2016-ի սկզբից Միջերկրական ծովով դեպի Եվրոպա ճանապարհին ավելի քան 4.900 փախստական է մահացել կամ անհետ կորել: Այդ մասին հայտնել է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը:
Ըստ այդ կազմակերպության տվյալների, հունվարի 1-ից Եվրոպա է ժամանել 386 495 միգրանտ և փախստական, այդ թվում 358 156-ը` Միջերկրական ծովով: Վերաբնակների հիմնական մասին ընդունել է Հունաստանը (մոտ 176.000 մարդ) և Իտալիան (մոտ 179.000 մարդ): Ավելի քան 5.400 մարդ ափ է դուրս եկել Իսպանիայում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Դեկտեմբերի 13-19-ը Հունաստան է ժամանել 278 ներգաղթյալ և փախստական, Իտալիա` 2712-ը: Հունաստան են ժամանել հիմնականում սիրիացիներ, աղֆաններ և պակիստանցիներ, Իտալիա` նիգերիացիներ, էրիթրեացիներ և գվինեացիներ:
Զոհերը հատկապես շատ են լինում Հյուսիսային Աֆրիկայից Իտալիա երթուղում: Թուրքիայից Հունաստան ճանապարհին տարեսկզբից 429 միգրանտ է անհետ կորել:

20 Декабрь 2016 - 08:50 AMT
Более 4.9 тысячи мигрантов и беженцев погибли или пропали без вести с начала года в Средиземном море на пути в Европу. Об этом сообщила Международная организация по миграции (МОМ).
По ее данным, в Европу с 1 января прибыли 386 495 мигрантов и беженцев, в том числе 358 156 человек по Средиземному морю. Основную массу переселенцев приняли Греция (около 176 тысяч человек) и Италия (около 179 тысяч). Более 5,4 тысячи человек высадились на берег в Испании, передает ТАСС.
С 13 по 19 декабря в Грецию прибыли 278 мигрантов и беженцев, в Италию – 2712. В Грецию приехали в основном сирийцы, афганцы и пакистанцы, в Италию – нигерийцы, эритрейцы и гвинейцы.
С начала года 4901 человек погиб или пропал без вести в Средиземном море. Особенно много жертв на миграционном маршруте из Северной Африки в Италию (4404 человека). На пути из Турции в Грецию с начала года погибли или пропали без вести 429 мигрантов, на пути в Испанию из Северной Африки – 69 мигрантов.