20 Դեկտեմբեր 2016 - 13:54 AMT
ՌԴ, Իրանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարները համաձայնեցրել են Սիրիայի վերաբերյալ հայտարարությունը: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը: Ըստ նրա, Ռուսաստանը, Թուրքիան և Իրանը միասնական են այն հարցում, որ սիրիական հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Լավրովը նաև հայտարարել է, որ ՌԴ, Իրանի և Թուրքիայի ԱԳ և ՊՆ ղեկավարները կոչ են անում հարգել Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունն ու միասնությունը, ինչպես նաև հորդորում են բարիդրացիական համագործակցության:
Լավրովը հավելել է նաև, որ ՌԴ-մ, Իրանն ու Թուրքիան պատրաստ են դառնալ Սիրիայի կառավարության և ընդդիմության միջև համաձայնության վերաբերյալ բանակցությունների երաշխավորները:
Երեք երկրները, ինչպես նշել է Լավրովը, հաստատում են ԻՊ, «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» դեմ համատեղ պայքարելու և նրանցից զինյալ ընդդիմությունը զատելու վճռականությունը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ դեկտեմբերի 20-ին Մոսկվայում կհավաքվեն Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարներն ու ՊՆ ղեկավարները` քննարկելու համար իրավիճակը Սիրիայում: Այդ մասին ասվում էր ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

20 Декабрь 2016 - 13:39 AMT
Главы МИД РФ, Ирана и Турции согласовали заявление по политическому процессу в Сирии. Об этом заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
По словам министра, Россия, Турция и Иран едины в том, что не может быть военного решения сирийского кризиса, передает ТАСС.
Он также заявил, что главы МИД и Минобороны РФ, Ирана и Турции призывают уважать суверенитет, территориальную целостность и единство Сирии, а также призывают к добросовестному сотрудничеству по выполнению решений МГПС.
Министр заявил, что РФ, Иран и Турция готовы стать гарантами переговоров по соглашению между правительством Сирии и оппозицией.
РФ, Иран и Турция, как подчеркнул Лавров, подтверждают решимость совместно бороться с ИГ, «Джебхат ан-Нусрой» и отмежевать от них вооруженную оппозицию.
Ранее сообщалось, что 20-го декабря в Москве встретятся министры обороны, а также министры иностранных дел России, Ирана и Турции для обсуждения ситуации в Сирии. Об этом сообщается на сайте Министерства иностранных дел России.