22 Դեկտեմբեր 2016 - 06:09 AMT
Դեկտեմբերի 21-ի լույս 22-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից շարունակել է խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են գրանցվել Մարտունու պաշտպանական ուղղությամբ, որտեղ բացի ինքնաձիգերից և գնդացիրներից, կիրառվել են նաև դիպուկահար հրացաններ: Ընդհանուր առմամբ ադրբեջանական զինուժն առաջնագծի ամբողջ երկայնքով հրադադարի ռեժիմը խախտել է մոտ 45 անգամ՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 800 կրակոց:
ԼՂՀ ՊՆ-ից հաղորդում են, որ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, առանց պատասխան գործողությունների դիմելու, շարունակել են պատշաճ զգոնությամբ իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:
Դեկտեմբերի 20-ի լույս 21-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի գրեթե բոլոր ուղղություններով, բացառությամբ հյուսիսային (Գյուլիստան) հատվածի, արձանագրվել է հրադադարի ռեժիմի խախտման աճ: Հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, այդ թվում գնդացիրներից, «Ուտյոս» տիպի զենքերից և դիպուկահար հրացաններից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 40 անգամ՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով մոտ 1000 կրակոց:

В ночь с 21-го на 22-е декабря Азербайджан на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС из разнокалиберного стрелкового оружия продолжил нарушать режим перемирия. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
Наиболее интенсивные нарушения зарегистрированы в направлении Мартуни, где, помимо автоматов и пулеметов, ВС Азербайджана применили также снайперские винтовки.
В целом ВС Азербайджана в указанный период произвели в направлении армянских позиций более 800 выстрелов.
Передовые подразделения Армии обороны НКР, не предпринимая ответных действий, продолжили с надлежащей бдительностью выполнять поставленную задачу.
В ночь с 20-го на 21-е декабря Азербайджан практически на всех направлениях линии соприкосновения карабахсо-азербайджанских ВС, за исключением северного участка (Гюлистан – ред.), зарегистрирован рост числа нарушений режима прекращения огня.
ВС Азербайджана из разнокалиберного стрелкового оружия, а также пулеметов «утес» и снайперских винтовок нарушили режим прекращения огня свыше 40 раз. В указанный период Азербайджан роизвел в направлении армянских позиций около 1000 выстрелов.