22 Դեկտեմբեր 2016 - 10:10 AMT
Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերում և 2016-ի աշխարհի առաջնություններում ՀՀ-ն ներկայացրած չեմպիոններն ու մրցանակակիրները դրամական պարգևներ կստանան։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է դեկտեմբերի 22-ին կառավարության նիստում։
Մասնավորապես, հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը 20 մլն դրամ կստանա, արծաթե մեդալակիրներից հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Միհրան Հարությունյանը, ծանրամարտիկներ Գոր Մինասյանն ու Սիմոն Մարտիրոսյանը՝ 15-ական մլն դրամ։
Կպարգևատրվեն նաև մարզիչները, աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոններն ու մրցանակակիրներն ու նրանց մարզիչները։
2016 թ. մարզական տարում հայ մարզիկները` մեծահասակների, երիտասարդների և պատանիների Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններում նվաճել են 170 մեդալ, այդ թվում նաև 4 օլիմպիական մեդալ:

22 Декабрь 2016 - 14:24 AMT
Армянские спортсмены, ставшие победителями и призерами на Олимпийских игр в Рио-де-Жанейро и чемпионатах мира 2016-го года получат премиальные. Постановление об этом принято на заседании правительства Армении 22-го декабря.
Отмечается, что олимпийский чемпион, греко-римский борец Артур Алексанян получит 20 млн драмов (около $41 тысяч), серебряные призеры – греко-римский борец Мигран Арутюнян, тяжелоатлеты Гор Минасян и Симон Мартиросян – по 15 млн.
Награды получат также тренеры спортсменов, победители и призеры чемпионатов мира и Европы.
Армения заняла 42-е место в общем медальном зачете XXXI Летних Олимпийских игр в Рио-де-Жанейро среди 78 стран, получивших медали. В копилке сборной Армении одна золотая и три серебряные медали (1-3-0). Золото завоевал борец греко-римского стиля Артур Алексанян, серебряные медали принесли тяжелоатлеты Симон Мартиросян, Гор Минасян и борец Мигран Арутюнян.