22 Դեկտեմբեր 2016 - 11:52 AMT
Բեռլինում Սբ Ծննդյան տոնավաճառում տեղի ունեցած ահաբեկչության գործով պաշտոնապես հետախուզման մեջ է գտնվում թունիսցի Անիս Ամրին: Նա 24 տարեկան է:
Դեկտեմբերի 19-ի երեկոյան բեռնատար մեքենան մխրճվել է մարդկանց ամբոխի մեջ Բեռլինում Սբ Ծննդյան տոնավաճառում: Ոստիկանությունը հաստատել է, որ բեռնատարը միտումնավոր է թիրախավորել Breitscheidplatz-ում հավաքված մարդկանց: Բեռնատարի խցիկում 2 մարդ է եղել. մեկը զոհվել է, մյուսին ոստիկանները ձերբակալել են: Ըստ գերմանական ԶԼՄ-ների, ողջ մնացածը Պակիստանի քաղաքացի է: Սակայն, ավելի ուշ նրան ազատ են արձակել հանցանշանների բացակայության պատճառով:
«Եթե տեսնեք հետախուզման մեջ գտնվող անձին, հայտնեք ոստիկանությանը: Սակայն, ձեզ վտանգի չենթարկեք, քանի որ նա կարող է վտանգավոր լինել և զինված»,-ասվում է դատախազության հայտարարության մեջ:
Դաշնային դատախազությունն ահաբեկչի մասին տեղեկությունների համար, որի արդյունքում նա կձերբակալվի, €100.000 պարգևավճար է նշանակել, հայտնում է «Կազինֆորմը»:
Ըստ իշխանությունների, Ամրին Գերմանիա է ժամանել 2015-ի հուլիսին որպես ապաստան հայցող, սակայն փախստականի կարգավիճակ չի ստացել:
Թունիս կասկածյալը չի վերադարձել, քանի որ չուներ անձը հաստատող փաստաթղթեր, իսկ աֆրիկյան այդ երկրի իշխանությունները մի քանի ասմի շարունակ վիճարկել են նրա Թունիսի քաղաքացի լինելու հանգամանքը:

По делу о теракте на рождественской ярмарке в Берлине официально объявлен в розыск 24-летний тунисец Анис Амри.
«Если вы увидите разыскиваемого, то сообщите в полицию. Но не подвергайте себя опасности, поскольку он может быть опасен и вооружен», – говорится в распространенном заявлении прокуратуры.
Федеральные прокуратура пообещала вознаграждение в размере 100 тысяч евро за информацию, которая приведет к аресту Амри,передает «Казинформ».
По данным властей, Анис Амри прибыл в Германию в июле 2015 года в качестве просителя убежища, но в статусе беженца ему было отказано.
Однако обратно в Тунис подозреваемый не вернулся, поскольку не имел при себе документов, удостоверяющих личность, тогда как власти африканской страны оспаривали в течение нескольких месяцев сам факт, что этот человек является их гражданином.
Вечером 19-го декабря грузовик протаранил людей, собравшихся на рождественском базаре в центре Берлина, 12 человек погибли, 48 были госпитализированы. Террористическая группировка «Исламское государство» взяла на себя ответственность за теракт.