23 Դեկտեմբեր 2016 - 06:22 AMT
Դեկտեմբերի 22-ի լույս 23-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ամբողջ երկայնքով հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային և ականանետային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 65 անգամ, որի ընթացքում հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 1200 կրակոց:
Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել արևելյան (Ակնա) և հարավարևելյան (Մարտունի) պաշտպանական հատվածներում: Միայն Մարտունու ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը հայկական բնագծերն արկակոծել է 14 անգամ, որից 9-ը՝ 60 մմ-ոց, 5-ը՝ 82 մմ-ոց ականանետերից:
Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները՝ հիմնականում Մարտունու ուղղությամբ, դիմել են պատժիչ գործողությունների և նրան ստիպել ձեռնպահ մնալ հետագա սադրիչ քայլերից: Ինչպես շփման գոտու նշված հատվածում, այնպես էլ պաշտպանական մյուս ուղղություններում հայկական ստորաբաժանումները շարունակել են վստահորեն իրականացնել առաջադրված մարտական խնդիրը և հակառակորդին պարտադրել իրենց կամքը:
Այս պահի դրությամբ առաջնագծի ամբողջ երկայնքով իրադրությունը համեմատաբար հանգիստ է, տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Դեկտեմբերի 21-ի լույս 22-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից շարունակել է խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են գրանցվել Մարտունու պաշտպանական ուղղությամբ, որտեղ բացի ինքնաձիգերից և գնդացիրներից, կիրառվել են նաև դիպուկահար հրացաններ: Ընդհանուր առմամբ ադրբեջանական զինուժն առաջնագծի ամբողջ երկայնքով հրադադարի ռեժիմը խախտել է մոտ 45 անգամ՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 800 կրակոց:

23 Декабрь 2016 - 06:34 AMT
В ночь с 22-го на 23-е декабря Азербайджан по всей протяженности линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС Азербайджана из разнокалиберного стрелкового оружия и минометов нарушили режим перемирия около 65 раз. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
В указанный ВС Азербайджана произвел в направлении армянских позиций более 1200 выстрелов.
Наиболее интенсивные нарушения режима перемирия зарегистрированы в восточном (Акна) и юго-восточном (Мартуни) направлениях. Только в направлении Мартуни ВС Азербайджана обстреляли армянские рубежи свыше 14 раз, при этом 9 из них – из 60-мм минометов, а 5 – из 82-мм минометов.
С целью подавления наступательной активности ВС Азербайджана передовые подразделения Армии обороны НКР, в основном в направлении Мартуни, прибегли к карательным действиям, заставив противника воздерживаться от дальнейших провокационных шагов.
Как на указанном участке линии соприкосновения, так и в других направлениях передовой армянские подразделения продолжали уверенно выполнять поставленную боевую задачу, диктуя противнику свою волю. В настоящее время по всей протяженности передовой линии ситуация относительно спокойная.
В ночь с 21-го на 22-е декабря Азербайджан на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС из разнокалиберного стрелкового оружия продолжил нарушать режим перемирия.Наиболее интенсивные нарушения зарегистрированы в направлении Мартуни, где, помимо автоматов и пулеметов, ВС Азербайджана применили также снайперские винтовки.В целом ВС Азербайджана в указанный период произвели в направлении армянских позиций более 800 выстрелов.