23 Դեկտեմբեր 2016 - 07:38 AMT
Թուրքիայում ձերբակալվել է քրդամետ «Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության» անդամ, խորհրդարանի փոխխոսնակ Փերվին Բուլդանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին կուսակցության մամուլի ծառայության վրա հղումով:
«Թուրքիայի խորհրդարանի փոխխոսնակ, Ստամբուլից ընտրված մեր պատգամավոր Փերվին Բուլդանն ապօրինաբար ձերբակալվել է Ստամբուլի իր տանը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ Թուրքիայի դատախազության հարցումով ձերբակալվել էր թուրքական խորհրդարանում ԺԴԿ 15 ներկայացուցիչ, այդ թվում կուսակցության համանախագահներ Սելահադդին Դեմիրթաշն ու Ֆիգեն Յուկսեդաղը, որոնց թուրքական իշխանությունները մեղադրում են Թուրքիայում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության հետ կապերի մեջ: Ավելի ուշ 12 պատգամավոր կալանավորվեց դատարանի որոշմամբ:

23 Декабрь 2016 - 07:31 AMT
Вице-спикер парламента от прокурдской Партии демократии народов (ПДН) Первин Булдан задержана турецкой полицией. Об этом говорится в сообщении пресс-службы партии.
«Вице-спикер парламента Турции, наш депутат от Стамбула Первин Булдан этим утром была незаконно задержана у себя дома в Стамбуле», — говорится в сообщении, передает РИА Новости.
Ранее по запросу прокуратуры Турции были задержаны 15 депутатов турецкого парламента от ПДН, в том числе ее сопредседатели Селахаттин Демирташа и Фиген Юкседаг, которых турецкие власти ранее обвиняли в связях с запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана. Позже 12 депутатов были арестованы судами.