Իրանը մտադիր է ընդլայնել հարաբերությունները Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) հետ: Այդ մասին դեկտեմբերի 23-ին Բիշքեկում հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին Ղրղզստանի նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաևի հետ հանդիպմանը:
Ռոուհանին Բիշքեկ է ժամանել երկօրյա այցով դեկտեմբերի 22-ի ուշ երեկոյան: Նախատեսվում է մի շարք փաստաթղթերի ստորագրում:
«Իրանը մտադիր է ընդլայնել հարաբերությունները ԵՏՄ հետ և մտադիր է ազատ առևտուր վարել միության հետ»,-հայտարարել է Ռոուհանին: Նա հույս է հայտնել, որ այդ հարցը կքննարկվի ԵՏՄ անդամ երկրների նախագահների հանդիպմանը Մոսկվայում դեկտեմբերի 25-ին:
Դեկտեմբերի 21-ին Իրանի նախագահ Ռոուհանին Հայաստանում էր: «Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում ԵՏՄ անդամ Հայաստանի հետ առանձնահատուկ պայմաններ են առաջացած համագործակցության համար և քայլեր են ձեռնարկվում դեպի ազատ առևտրի պայմանավորվածություն ձեռք բերելու ուղղությամբ», – ասել է Ռոուհանին Երևանում:
Հայ-իրանական բարձր մակարդակի բանակցությունների ավարտին ստորագրվել են ՀՀ և Իրանի միջև մի շարք ոլորտներում երկկողմ համագործակցության խորացմանն ուղղված փաստաթղթեր:

23 Декабрь 2016 - 07:53 AMT
Иран собирается расширить отношения с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС). Об этом 23-го декабря в Бишкеке заявил президент Ирана Хасан Роухани во время встречи с киргизским лидером Алмазбеком Атамбаевым.
Роухани прибыл в Бишкек с двухдневным визитом поздно вечером 22-го декабря. В столице Киргизии он также проведет переговоры с премьер-министром республики Сооронбаем Жээнбековым и примет участие в работе киргизско-иранского бизнес-форума. Во время визита запланировано подписание ряда совместных киргизско-иранских документов.
«Иран собирается расширить отношения с ЕАЭС и хочет добиться свободной торговли с этим союзом», — заявил Роухани.
По словам иранского президента, он надеется, что этот вопрос будет обсуждаться на встрече глав государств ЕАЭС 25 декабря в Москве.
ЕАЭС — международное интеграционное экономическое объединение, созданное на базе Таможенного союза и Единого экономического пространства и функционирующее с 1 января 2015 года. Сейчас членами ЕАЭС являются Армения, Россия, Белоруссия, Казахстан и Киргизия.