23 Դեկտեմբեր 2016 - 08:50 AMT
Ավստրալիայի իրավապահները 5 մարդ են ձերբակալել Մելբուրնում Սբ Ծննդյան տոներին մի շարք ահաբեկչական գործողություններ նախապատրաստելու կասկածանքով: Այդ մասին հայտնել է Վիկտորիա նահանգի, որի մայրաքաղաքն է Մելբուրնը, ոստիկանության գլխավոր կոմիսար Գրեմ Էշթոնը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ըստ նրա, կասկածյալները գործել են «Իսլամական պետության» գաղափարների ազդեցության տակ և գրոհներ էին պատրաստում Flinders Street Station երկաթուղային գլխավոր կայարանում, քաղաքի կենտրոնական Դաշնության հրապարակում, և Սբ Պողոսի տաճարում:
Ոստիկանության շուրջկալն անցկացվել է դեկտեմբերի 22-ին և դեկտեմբերի 23-ի վաղ առավոտյան: Սկզբում ձերբակալվել էր 7 մարդ, սակայն երկուսը` 26-ամյա մի տղամարդ և 20-ամյա կինը հետագայում ազատ են արձակվել:
Կալանքի տակ է մնում 5 տղամարդ` 21-26 տարեկան:
Ձերբակալվածներից 4 Ավստրալիայից են, 5-րդը`ծնունդով Եգիպտոսից է: Ըստ ոստիկանության, նրանք մտադիր էին գործի դնել պայթուցիկներ, սառը զենք և հրազեն: Ըստ Ավստրալիայի վարչապետի, երկրում վերացվել է «վերջին շրջանի ամենալուրջ ահաբեկչական սպառնալիքներից մեկը»:

23 Декабрь 2016 - 08:31 AMT
Правоохранительные органы Австралии задержали 5 человек по подозрению в подготовке серии терактов в рождественские праздники в Мельбурне – втором по величине городе страны, столице штата Виктория. Об этом сообщил 23 декабря главный комиссар полиции штата Грэм Эштон, пишет Deutsche Welle.
По его словам, подозреваемые действовали под влиянием идей, распространяемых террористической группировкой «Исламское государство», и планировали атаки на главной железнодорожной станции Flinders Street Station, площади Федерации в центре города и в кафедральном Соборе Святого Павла.
Рейд полиции проводился ночью 22 декабря и в утренние часы 23 декабря. Изначально были задержаны 7 человек, однако двоих – 26-летнего мужчину и 20-летнюю женщину – отпустили без предъявления обвинений.
Пятеро мужчин в возрасте от 21 до 26 лет остаются под стражей, 23 декабря им официально предъявят обвинения в подготовке терактов.
Четверо задержанных – уроженцы Австралии, пятый – родом из Египта, имеющий как египетский, так и австралийский паспорт. Полиция некоторое время вела слежку за предполагаемыми преступниками и имеет данные о том, что они готовились пустить в ход взрывчатку, холодное и огнестрельное оружие.
По словам премьер-министра Австралии Малколма Тёрнбулла, в стране устранена «одна из самых серьезных» за последнее время террористических угроз.