Մալթայում վայրէջք է կատարել լիբիական ավիաընկերության Afriqiyah Airways A320 ինքնաթիռը, որտեղ գտնվող ահաբեկիչները սպառնում են պայթեցնել ինքնաթիռը, հայտնում է Reuters-ը Մալթայի ԶԼՄ-ների վրա հղումով:
flightradar24 պորտալում, որը դիտարկում է ինքնաթիռների թռիչքները, երևում է, թե ինչպես է ինքնաթիռը փոխել երթուղին:
Ահաբեկիչները երկուսն են: Նրանք դեռ ոչ մի պահանջ չեն ներկայացրել:
Այլ աղբյուրների համաձայն, հանցագործը մեկն է` նա պատրաստ է ազատ արձակել ուղևորներին, եթե նրա պահանջները կատարվեն:
Ինքնաթիռը ներքին ավիաչվերթ էր իրականացնում, ինքնաթիռում 118 մարդ կա:
Մալթայի վարչապետ Ջոզեֆ Մուսկատը հայտարարել է Twitter-ի իր պաշտոնական միկրոբլոգում, որ իրեն տեղեկացրել են լիբիական ինքնաթիռի հետ կապված խնդրի մասին: Ըստ նրա, անվտանգության ապահովման գործողություն է պատրաստվում:

23 Декабрь 2016 - 12:00 AMT
Пассажирский самолет был захвачен в Ливии и направлен в сторону Мальты. Об этом заявил премьер-министр Мальты Джозеф Мускат в своем микроблоге твиттер.
Позднее стало известно, что самолет приземлился на Мальте, сообщает Times of Malta.
Самолет окружили бойцы вооруженных сил Мальты, но не предпринимали попыток подойти к нему. Уточняется, что двигатели самолета продолжают работать.
Отмечается, что правительство Ливии ведет переговоры с угонщиками.
Речь идет о самолете Airbus A320 авиакомпании Afriqiyah Airways, на борту которого находилось 118 человек. Он совершал внутренний рейс в Ливии из города Сабха в Триполи.
На борту самолета, по данным Times of Malta, находится один угонщик, он угрожает взорвать самолет с помощью гранаты. Угонщик называет себя сторонником бывшего главы Ливии Муаммара Каддафи. Он пообещал освободить пассажиров и команду корабля, если будут выполнены его требования. При этом не сообщается, какие требования выдвинул угонщик.