Afriqiyah ավիաընկերության լիբիական ինքնաթիռի զավթիչները հայտարարել են, որ պատկանում են «Ալ Ֆաթհ ալ Ջադիդ» խմբավորմանը:
Մալթայում վայրէջք է կատարել լիբիական ավիաընկերության Afriqiyah Airways A320 ինքնաթիռը, որտեղ գտնվող ահաբեկիչները սպառնում են պայթեցնել ինքնաթիռը: Ինքնաթիռը ներքին ավիաչվերթ էր իրականացնում, ինքնաթիռում 118 մարդ կա` 111 ուղևոր և անձնակազմի 7 անդամ:
Նրանք պահանջում են ազատ արձակել բանտից Լիբիայի նախկին առաջնորդ Մուամմար Քադդաֆիի որդուն` Սեյֆ ալ Իսլամին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին «Էլ Բիլյադի» վրա հղումով:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հայտնել են, որ ուղևորատար օդանավի զավթիչները, հավանաբար, Քադդաֆիի կողմնակիցներն են:
Այժմ Մալթայի օդանավակայանում են տեղակայվել զինվորական ստորաբաժանումներ: Տեղական հեռուստատեսության էկրաններին երևում է, որ ինքնաթիռը կանգնած է թռիչքուղում, շուրջը ոչ մի շարժում չկա, օդանավի բոլոր դռները փակ են:
Լիբիայի տրանսպորտի նախարար Միլյադ Մահաթուկը հայտնել է երկու զավթիչի հետ բանակցությունների մասին, պարզվում են նրանց պահանջները: Մալթայի ոստիկանությունը դեռ չի հաստատել ԶԼՄ-ներում հայտնված այն տեղեկությունները, որ ուղևորները լքել են ինքնաթիռը:

Захватчики ливийского самолета авиакомпании Afriqiyah заявили, что принадлежат к группировке «Аль-Фатих аль-Джадид».
Угонщики требуют освободить из тюрьмы сына бывшего лидера Ливии Муамара Каддафи Сейфа аль-Ислама, передает РИА Новости со ссылкой на «Эль-Биляд».
Ранее СМИ сообщали, что захватчики пассажирского лайнера, скорее всего, являются сторонниками Каддафи.
Неизвестные 23-го декабря захватили Airbus A320, который выполнял внутренний рейс из ливийского города Сабха в Триполи, и направили его на Мальту. По предварительным данным, на борту находились 111 пассажиров и семь членов экипажа.
В настоящее время в аэропорту Мальты находятся подразделения военных. На кадрах местного телевидения видно, что самолет стоит на летном поле, вокруг него никакого движения, все двери воздушного судна закрыты.
Министр транспорта Ливии Миляд Маатук сообщил о переговорах с двумя захватчиками, их требования выясняются. Полиция Мальты пока не подтверждает появившуюся в СМИ информацию о том, что пассажиры покинули самолет.