24 Դեկտեմբեր 2016 - 10:24 AMT
Իտալիայի մայրաքաղաք Հռոմի իշխանություններն արգելել են մեծ բեռնատարների երթևեկությունը տոնական օրերին քաղաքի կենտրոնում: Արգելքն ուժի մեջ կմտնի դեկտեմբերի 24-ին, երբ կաթոլիկ Իտալիայում սկսվում են Սբ Ծննդյան տոները, գրում է ՏԱՍՍ-ը Messaggero-ի վրա հղումով:
Սահմանափակումը կտարածվի 3,5 տոննայից ավելի քաշ ունեցող տրանսպորտային միջոցների վրա, այն կգործի դեկտեմբերի 24-26-ը, իսկ հետո նաև 2017-ի հունվարի 1-6-ը: Արգելքը չի վերաբերում փոքր բեռնատարներին, որոնք դեղորայք և փոստ են տեղափոխում: Նշվում է, որ համապատասխան որոշումը կայացվել է Բեռլինի ողբերգությունից հետո:
Դեկտեմբերի 19-ի երեկոյան բեռնատար մեքենան մխրճվել է մարդկանց ամբոխի մեջ Բեռլինում Սբ Ծննդյան տոնավաճառում: Ոստիկանությունը հաստատել է, որ բեռնատարը միտումնավոր է թիրախավորել Breitscheidplatz-ում հավաքված մարդկանց: Պատահարի հետևանքով 12 մարդ է զոհվել, 50-ը` հոսպիտալացվել է: Բեռնատարի խցիկում 2 մարդ է եղել. մեկը զոհվել է, մյուսին ոստիկանները ձերբակալել են: Ըստ գերմանական ԶԼՄ-ների, ողջ մնացածը Պակիստանի քաղաքացի է: Սակայն, ավելի ուշ նրան ազատ են արձակել հանցանշանների բացակայության պատճառով:

Мэрия итальянской столицы запретила проезд габаритных грузовых транспортных средств в центр города в праздничные дни. Запрет вступил в силу 24 декабря, когда в католической Италии отмечается рождественский сочельник, пишет ТАСС со ссылкой на газету Messaggero.
Ограничение распространяется на все транспортные средства весом более 3,5 тонн и будет действовать с 24 по 26 декабря, а затем с 1 по 6 января 2017 года. Запрет не касается мини-грузовиков, перевозящих лекарственные препараты, а также газеты и почту. Отмечается, что соответствующее решение было принято в связи с трагедией в Берлине.
Теракт в Берлине был совершен вечером 19 декабря, когда тягач с прицепом, которым, как предполагается, управлял тунисец Анис Амри, въехал на территорию рождественской ярмарки. В результате происшествия погибли 12 человек, почти 50 были госпитализированы. Ответственность за теракт взяла на себя террористическая группировка «Исламское государство» (ИГ). Амри был впоследствии ликвидирован итальянскими правоохранительными органами ночью 23 декабря в Милане.