Բեռլինում բեռնատարով ահաբեկչություն գործած Անիս Ամրին փորձել է ստիպել զարմիկին սպանել հորեղբորը` ապացուցելու համար իր հավատարմությունը ահաբեկչական «Իսլամական պետությանը»:
Դեկտեմբերի 19-ի երեկոյան բեռնատար մեքենան մխրճվել է մարդկանց ամբոխի մեջ Բեռլինում Սբ Ծննդյան տոնավաճառում: Ոստիկանությունը հաստատել է, որ բեռնատարը միտումնավոր է թիրախավորել Breitscheidplatz-ում հավաքված մարդկանց: Բեռնատարի խցիկում 2 մարդ է եղել. մեկը զոհվել է, մյուսին հաջողվել է փախչել:
Ամրին փող է ուղարկել զարմիկին, որպեսզի նա կարողանա Եվրոպա ժամանել ահաբեկչությունից առաջ: Ահաբեկիչը նաև հորդորել է 18-ամյա Ֆադիին սպանել հորեղբորը որպես հավատարմության նշան ԻՊ-ին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Telegraph-ի վրա հղումով:
Ավելի վաղ Թունիսի ՆԳՆ-ն հայտնել էր, որ հանցագործի հետ կապ ունեցող 3 անձ է ձերբակալվել: Ըստ գերատեսչության, դեկտեմբերի 23-ին ահաբեկչական օղակ է վնասազերծվել, որը գործում էր Քեյրուանի գավառում: Իրավապահ մարմինները պարզել են, որ անդամներից մեկը` ահաբեկչի քրոջ որդին է, որը խոստովանել է, որ կապ է պահպանել Ամրիի հետ Telegram-ի միջոցով:
Բեռլինում Սբ Ծննդյան տոնավաճառում տեղի ունեցած ահաբեկչության գործով պաշտոնապես հետախուզման մեջ է գտնվում թունիսցի Անիս Ամրին: Նա 24 տարեկան է: Թունիս կասկածյալը չի վերադարձել, քանի որ չուներ անձը հաստատող փաստաթղթեր, իսկ աֆրիկյան այդ երկրի իշխանությունները մի քանի ամիս շարունակ վիճարկել են նրա Թունիսի քաղաքացի լինելու հանգամանքը:

Исполнитель теракта в Берлине Анис Амри принуждал своего племянника убить дядю, чтобы доказать свою верность террористической организации «Исламское государство» (ИГ).
Амри отправил деньги своему племяннику, чтобы тот смог приехать в Европу перед терактом. Террорист также принуждал 18-летнего Фади убить своего дядю в знак верности террористической группировке, передает РИА Новости со ссылкой на Telegraph .
Ранее в МВД Туниса сообщили, что задержали трех человек, предположительно, связанных с преступником. По информации ведомства, 23 декабря была разоблачена террористическая ячейка, действовавшая в провинции Кейруан. Правоохранительные органы установили что один из членов ячейки — сын сестры террориста, который признался, что контактировал с Амри через Telegram.
Вечером 19 декабря грузовик протаранил рождественскую ярмарку в центре Берлина, 12 человек погибли, 48 были госпитализированы. Власти Германии заявили, что это был теракт. По данным агентства Рейтер, ответственность за атаку взяла на себя запрещенная в России террористическая группировка "Исламское государство". Объявленный в розыск 24-летний тунисец Анис Амри был убит в перестрелке с полицией в Италии.