26 Դեկտեմբեր 2016 - 08:26 AMT
Սիրիական բանակի մարտիկներն ու կամավորական ջոկատները հետ են մղում «Իսլամական պետության» զինյալների գրոհները Հալեպից 40 կմ հեռավորության վրա: Ինչպես հայտնել է SANA գործակալությունը, ԻՊ ավազակախմբերը փորձում են հասնել կառավարական ուժերի պաշտպանական բնագծին Դեր Հաֆիր շրջանում` ավիացիոն ուսումնարանի տարածքում:
Այդ կարևոր հենակետի պաշտպանները հետ են մղել գրոհն ու հետապնդում են հակառակորդին Մեշրեֆ Բու Ջաբար և Էլ Բեյջան բնակավայրերի մոտ: Այդ մասին գործակալությանն է հայտնել ռազմական հրամանատարության ներկայացուցիչը:
«Սպանվել է ավելի քան 50 ահաբեկիչ, ոչնչացվել են նրանց ռազմատրանսպորտային միջոցները»,-ասել է նա: ԻՊ խմբերը սեպտեմբերին կանոնավոր գրոհներ են ձեռնարկում Դեր Հաֆիրի շրջանում և փորձում են գրավել սիրիական զորքերի այդ հենակետը: Այդ ուղղությամբ է գտնվում մեկ այլ պաշտպանական բնագիծ` ռազմական օդանավակայան Կվեյրասը, որն ազատագրվել էր ահաբեկիչներից 2015-ի նոյեմբերին:
Սիրիացի զինծառայողներն ու կամավորականները մարտեր են մղում ԻՊ ավազակախմբերի դեմ Պալմիրայից 90 կմ հեռավորության վրա: Հետ է մղվել ԻՊ գրոհը հարևան բնակավայրում` Ջուբ էլ Ջարահում: Ինչպես հայտնել է SANA-ն, այնտեղ ոչնչացվել է 20 ահաբեկիչ դաշտային հրամանատար Աբու Բաքր Հալֆայի հրամանատարությամբ:

26 Декабрь 2016 - 07:58 AMT
Бойцы сирийской армии и отряды ополченцев отражают атаки террористов из группировки «Исламское государство» (ИГ) в 40 км к востоку от города Алеппо. Как сообщило информационное агентство SANA, банды ИГ пытаются прорваться к оборонительному рубежу правительственных сил в районе Дейр-Хафир на территории летного училища.
Защитники этого важного плацдарма отбили нападение и преследуют противника у населенных пунктов Мешрефа-Бу-Джаббар и Эль-Бейджан, сообщил агентству представитель военного командования.
«Убиты свыше 50 террористов, уничтожены их военно-транспортные средства», – отметил он.
С сентября банды ИГ регулярно нападают на Дейр-Хафир и пытаются овладеть этим форпостом сирийских войск. На этом направлении находится другой оборонительный рубеж – военный аэродром Квейрас, который был освобожден от террористов в ноябре 2015 года при поддержке российских ВКС.
Сирийские военнослужащие и ополченцы ведут бои с бандами ИГ в 90 км к юго-западу от Пальмиры. Они продвигаются к захваченным боевиками стратегическим высотам Тулюль-эс-Соуд и населенному пункту Эш-Шарифа. В ходе проведенной войсками операции в этом районе было убито 15 террористов, уничтожен один заминированный пикап.
Отбита атака банды ИГ в соседней местности Джуб-эль-Джарах. Как сообщает SANA, там ликвидировано 20 террористов во главе с их полевым командиром Абу Бакром Хальфая.