27 Դեկտեմբեր 2016 - 08:43 AMT
Ստորջրյա «Ֆալկոն» սարքը 17 մ խորության վրա հայտնաբերել է կործանված Տու-154-ի առաջին սև արկղը, հայտնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
«Գիշերվա ընթացքում անդադար շարունակվել է Տու-154-ի կործանման վայրի զննությունը: Մոսկվայի ժամանակով 5:42-ին ափից 1600 մ հեռավորության և 17 մ խորության վրա «Ֆալկոն« հեռակառավարվող սարքը հայտնաբերել է հիմնական ինքնագրիչը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Գերատեսչությունում ասել են նաև, որ առաջիկա ժամերին սև արկղը վերծանման համար կտեղափոխվի մերձմոսկովյան համապատասխան հաստատություն:
Ավելի վաղ փրկարարները հայտնել էին, որ հայտնաբերել են կործանված ինքնաթիռի պոչի մասը:
Սև արկղերի տվյալները թույլ կտան փրկարարներին պարզել ողբերգության պատճառները: Ըստ ՌԴ ԱԴԾ-ի, կա 3 հիմնական վարկած` ինքնաթիռի անսարքությունը, կողմնակի առարկան շարժիչում, օդաչուի սխալն ու անորակ վառելիքը: Ահաբեկչության նշաններ հատուկ ծառայությունները դեռ չեն տեսնում:
Դեկտեմբերի 25-ին Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությանը պատկանող Ту-154 օդանավը, որը Սոչիից ուղևորվելիս է եղել դեպի Սիրիա, անհետացել էր ռադարների տեսադաշտից և ընկել Սև ծովը։ Օդանավը անհետացել է անմիջապես թռիչքից հետո։ Օդանավում եղել է 92 մարդ՝ 83-ը ուղևոր, որոնք հիմնականում ՌԴ ՊՆ աշխատակիցներ են եղել, ինչպես նաև արտիստներ, որոնք թռչել են Սիրիայի ավիաբազա՝ շնորհավորելու ՌԴ զինված ուժերի Ամանորը։ Բացի այդ, կործանված օդանավում եղել են նաև ինը ԶԼՄ ներկայացուցիչ։

Подводный аппарат «Фалкон» нашел первый черный ящик потерпевшего крушение самолета Ту-154 на глубине 17 метров, сообщили в Минобороны РФ.
«В течение ночи обследование района авиакатастрофы Ту-154 продолжалось безостановочно. Основные усилия поисковой операции были сосредоточены на детальной разведке дна в районе предполагаемого падения самолета. В 5 часов 42 минуты по московскому времени на удаленности 1600 метров от берега на глубине 17 метров телеуправляемым аппаратом «Фалкон» обнаружен основной бортовой самописец», — говорится в сообщении, передает РИА Новости.
В ведомстве также рассказали, что в ближайшие часы самописец доставят на расшифровку в ЦНИИ ВВС в Подмосковье.
Ранее спасатели заявили, что нашли обломки хвостовой части самолета, где находился самописец. Эти и другие фрагменты лайнера спасатели поднимают со дна и доставляют на берег.
Данные черных ящиков помогут специалистам установить причины трагедии. По данным ФСБ, в настоящее время основные версии — это неисправность самолета, попадание постороннего предмета в двигатель, ошибка пилота и некачественное топливо. Признаков теракта спецслужбы пока не выявили.
Самолет Ту-154 Минобороны РФ, который направлялся в Сирию, потерпел крушение близ Сочи 25-го декабря утром. По данным ведомства, на борту находились 92 человека — восемь членов экипажа и 84 пассажира.