ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը մեկնաբանել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունը, որով նա մեղադրել է ԱՄՆ-ին Սիրիայում ահաբեկիչներին աջակցելու մեջ:
Ավելի վաղ Էրդողանը հայտարարել էր, որ ապացույցներ ունի, որ ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիան աջակցում է Սիրիայում գործող ահաբեկչական խմբերին, այդ թվում «Իսլամական պետությանը»: Թուրքիայի նախագահը նաև մեղադրել է կոալիցիային պարտավորությունները չկատարելու մեջ:
«Դա անհեթեթ հայտարարություն է»,-նշել է գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարկ Թոները:
ԱՄՆ հասցեին մեղադրանքներով է հանդես եկել նաև Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը: Ըստ նրա, Պալմիրան գրաված գրոհայինները քաղաք են ժամանել «կամ ամերիկացիների անմիջական աջակցությամբ, կամ, լավագույն դեպքում, ամերիկացիների իմացությամբ», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

Госдепартамент США прокомментировал слова президента Турции Тайипа Эрдогана, который обвинил США в поддержке террористов в Сирии.
Ранее Эрдоган заявил, что у него есть доказательства поддержки террористических группировок в Сирии, в том числе «Исламского государства» (ИГ), со стороны коалиции, возглавляемой США. Турецкий лидер также обвинил коалицию в невыполнении своих обязательств.
«Это нелепое заявление», — отметил официальный представитель ведомства Марк Тонер. С обвинениями в адрес США выступал и сирийский президент Башар Асад. По его словам, боевики, захватившие Пальмиру, прибыли в город «либо при прямой поддержке американцев, либо, в лучшем случае, с ведома американцев».