Իրաքում «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների հետևում օտարերկրյա պետությունների կառավարություններն են կանգնած, որոնք նրանց ժամանակակից սպառազինությամբ են ապահովում: Այդ մասին հայտարարել է Իրաքի ԱԳ նախարար Իբրահիմ ալ Ջաֆարին:
Ըստ նրա, ահաբեկիչների խմբավորումն, արգելափակված լինելով իրաքցի զինվորականների կողմից Մոսուլում, ժամանակակից սպառազինության և զինամթերքի հսկայական պաշարներ ունի:
«ԻՊ-ն պետությանը հատուկ հնարավորություններ ունի: Նրանք կռվում են հսկայական ֆինանսական աջակցությամբ: Դա սովորական աջակցություն չէ, դա կառավարությունների աջակցություն է: Նրանց հետևում կառավարություններ են կանգնած իրենց բյուջեներով: Իրաքյան բանակը հաշվի է առնում այս ամենը և ջանում է հյուծել հակառակորդի հզորությունը»,-ասել է նախարարը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

За террористами группировки ИГ в Ираке стоят правительства иностранных государства, снабдивших их современными видами вооружения. Об этом заявил иракский министр иностранных дел Ибрагим аль-Джаафари.
По его словам, блокированная иракскими военными в Мосуле группировка террористов располагает огромными запасами современного оружия и боеприпасов.
«ИГ обладает возможностями государств. Они воюют при огромной финансовой поддержке. Это не обычная поддержка, это поддержка правительств. За ними стоят правительства и их бюджеты. Иракская армия учитывает все это и старается истощить мощь противника», — сказал министр, передает РИА Новости.