28 Դեկտեմբեր 2016 - 09:32 AMT
Ակումբների եվրոպական ասոցիացիան (ECA) և Ֆուտբոլային գործակալների եվրոպական ասոցիացիան որոշել են Globe Soccer Awards 2016-ի դափնեկիրներին:
«Ռեալի» հարձակվող Քրիշտիանու Ռոնալդուն արժանացել է լավագույն ֆուտբոլիստի տիտղոսին, իսկ լավագույն ակումբ է համարվել «Ռեալը»: Լավագույն նախագահ է հայտարարվել Ֆլորենտինո Պերեսը («Ռեալ»):
Լավագույն մարզիչ է ճանաչվել Պորտուգալիայի հավաքականի մարզիչ Ֆերնանդու Սանտուշը, լավագույն մրցավար է դարձել Մարկ Կլատենբուրգը, իսկ «Անժիի» նախկին հարձակվող Սամուել Էտոն պարգևատրվել է կարիերայում նվաճումների համար, հայտնում է Sports.ru-ն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի հավաքականի և «Մանչեստր Յունայթեդ»-ի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանն ընդգրկվել է The Guardian-ի 100 լավագույն ֆուտբոլիստի ցուցակում: Բրիտանական պարբերականի ցուցակում Մխիթարյանը 57-րդ տեղում է: Դեկտեմբերի 21-ին Մխիթարյանը 7-րդ անգամ ճանաչվել է Հայաստանի տարվա լավագույն ֆուտբոլիստ:

Европейская ассоциация клубов (ECA) и Европейская ассоциация футбольных агентов (EFAA) определили лауреатов Globe Soccer Awards по итогам 2016-го года.
Форвард «Реала» Криштиану Роналду получил приз лучшего футболиста, лучшим клубом назван «Реал», а лучшим президентом – Флорентино Перес («Реал»).
Лучшим тренером стал Фернанду Сантуш (сборная Португалии), лучшим арбитром — Марк Клаттенбург, а бывшему форварду «Анжи» Самуэлю Это’О вручена награда за общие достижения в карьере, передаетSports.ru.
Ранее сообщалось, что полузащитник сборной Армении и «Манчестер Юнайтед» Генрих Мхитарян вошел в список 100 лучших футболистов мира по версии The Guardian. Мхитарян расположился на 57-ем месте. «Было много критики в адрес Жозе Моуринью из-за того, что он давал мало игрового времени Мхитаряну. Однако недавно футболист заявил, что проблема в нем. Быстрый и умный Мхитарян в минувшем сезоне отлично выглядел в составе дортмундской «Боруссии», поэтому улучшил свои позиции на 20 строчек. Он в прошлом месяце (ноябре – ред.) показывал хорошую игру также в составе «Манчестер Юнайтед», — пишет портал.