30 Դեկտեմբեր 2016 - 07:25 AMT
Սիրիական բանակը դադարեցրել է բոլոր մարտական գործողությունները երկրի ամբողջ տարածքում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին ռազմական աղբյուրների վրա հղումով:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ սիրիական բանակն ու զինված խմբավորումները պայմանավորվել են պահպանել հրադադարի ռեժիմը Սրիայի ամբողջ տարածքում դեկտեմբորի 30-կեսգիշերից սկսած: Պայմանավորվածությունը չի վերաբերում Ջեբհաթ ան Նուսրային և Իսլամական պետությանը:
Դամասկոում, Հալեպում ու Հոմսում հայտնել են, որ արդեն մոտ 1 ժամ է պահպանվում է հրադադարի ռեժիմը՝ ոչ ոք չի կրակում: Աշխարհազորայինները հայտնել են, որ իրենք էլ, ինպես և բանակը, պահպանում են հրադադարը:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ պայմանավորվածություն է ձեքռ բերվել Սիրիայում հրադադարի հաստաման և խաղաղ բանակցություններ սկսելու պատրաստակամության մասին: 3 փաստաթուղթ է ստորագրվել:
Առաջինը՝ Սիրիայի կառավարության և զինյալ ընդդիմության միջև Սիրիայի ամբողջ տարածքում հրադադարի մասին, երկրորդը՝ հրադադարի հետ կապված համալիր միջոցների մասին, երրորդը՝ սիրիական կարգավորման շուրջ բանակցություններ սկսելու պատրաստակամության մասին:

Режим перемирия, установленный на территории Сирии, был нарушен менее чем через два часа после его начала, передает Republic.ru со ссылкой на Reuters.
Как заявили в базирующейся в Лондоне правозащитной организации Syrian Observatory for Human Rights, повстанцы предприняли атаку на позиции правительственных войск в провинции Хама.
Противники Башара Асада, в свою очередь, обвинили сирийскую армию в артиллерийском обстреле двух поселков в провинции Идлиб.
По прошествии ночи, однако, отмечают правозащитники, ситуация нормализовалось и к утру 30 декабря столкновения полностью прекратились.
Режим перемирия в Сирии действует с полуночи 30 декабря. Он охватывает всю территорию страны за исключением контролируемых террористами «Исламского государства» районов.