30 Դեկտեմբեր 2016 - 10:13 AMT
Թուրքիայի խորհրդարանի կոմիտեն հավանություն է տվել սահմանադրական փոփոխությունների մասին օրինագծին, որով նախատեսվում է ընդլայնել երկրի նախագահի լիազորությունները: Այդ մասին գրում է Anadolu գործակալությունը:
Բացի այդ, նվազեցվում է խորհրդարնի պատգամավոր դառնալու համար տարիքային սահմանափակումը 25-ից մինչև 18 տարեկան: Իսկ օրենսդիրների քանակը կավելանա 550-ից մինչև 600:
Դեկտեմբերի 1-ին հայտնի դարձավ, որ եթե փաստաթուղթն ընդունվի, երկրի զինված ուժերն ու հատուկ ծառայությունները կանցնեն նախագհի անմիջական ենթակայության տակ: Այժմ դրանց քանակաը կանոնակարգում է կոլեգիալ մարմինը՝ Գերագույն ռազմական խորհուրդը:
Օրինագիծը պետք է ստանա խորհրդարանի հավանությունը: Եթե 350 պատգամավոր հավանություն տա դրան, սահմանադրական բարեփոխման հաստատումը կարող է համաժողովրդական հանրաքվեի ներկայացվել: Հանրաքվեն կարող է անցկացվել 2017-ի մարտին:
Սահմանադրական բարեփոխումը երկրում նախաձեռնել է իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցությունը և համաձայնեցվել ընդդիմության հետ:

30 Декабрь 2016 - 09:55 AMT
Профильный комитет турецкого парламента одобрил законопроект о конституционных изменениях, предполагающий расширение полномочий главы государства.
Согласно документу, в стране вводится должность вице-президента и упраздняется пост премьер-министра. Глава государства и вице-президент будут обладать всей полнотой исполнительной власти, передает Lenta.ru со ссылкой на Anadolu.
Кроме того, с 25 до 18 лет снижается возраст для кандидатов в депутаты парламента, а численность законодателей увеличивается с 550 до 600 человек.
1 декабря сообщалось, что в случае принятия документа в прямое подчинение главы государства перейдут вооруженные силы страны и спецслужбы. В настоящее время их деятельность регулируется коллегиальным органом — Верховным военным советом.
Теперь проект закона должен получить одобрение парламента. Если его поддержат минимум 350 депутатов, окончательное утверждение конституционный реформы будет вынесено на всенародный референдум. Плебисцит может состояться в марте 2017 года.
Конституционная реформа в стране была инициирована правящей партией Справедливости и развития и согласована с оппозицией.