5 Հունվար 2017 - 08:49 AMT
Հունվարի 4-ի առավոտյան Դամսակոսի նախագահական պալատում կայացել է Արամ Առաջին կաթողիկոսի և Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադի հանդիպումը:Կիլիկիայի կաթողիկոսարանի մամլո ծառայությունը տեղեկացրել է, որ ավելի քան մեկ ժամ տևած հանդիպման ընթացքում Սիրիայի առաջնորդը մանրամասն տեղեկություններ է հաղորդել Արամ Առաջինին երկրի ներքին քաղաքական իրավիճակի, ինչպես նաև՝ վերջին շրջանում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին:
Այս առթիվ վեհափառ հայրապետը ողջունել է Հալեպում խաղաղության վերահաստատումը և ցանկություն է հայտնել, որ ամենամոտ ապագայում խախաղություն և համերաշխություն հաստատվի ամբողջ Սիրիայի տարածքում: Ապա Նորին Սրբությունն անդրադարձել է ընդհանրապես տարածաշրջանում և հատկապես Սիրիայի նկատմամբ Թուրքիայի ժխտողական և քայքայիչ դերակատարմանը:
Արամ Առաջինը նաև շեշտել և հույս է հայտնել, որ երկրի ներսում շուտով բարեկարգման գործընթաց կսկսվի, որին կմասնակցեն բոլոր համայնքները, այդ թվում քրիստոնյա համայնքը և մասնավորապես` հայերը:
Պաշտոնական հանդիպմանն Արամ Առաջինին ուղեկցել են Բերիոյի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Շահան Արքեպիսկոպոս Սարգսյանը և Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսարանի այլ անդամներ:
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունն իր պաշտոնավարման վերջին մամուլի ասուլիսում խոստովանել է, որ ՄԱԿ-ը չարդարացրեց Սիրիայի ժողովրդի հույսերը:«Հալեպը հիմա դժոխքի հոմանիշ է դարձել»,-ասել է նա:

5 Январь 2017 - 14:29 AMT
В Президентском дворце в Дамаске утром 4 января состоялась встреча Католикоса Великого Дома Киликийского Арама Первого и президента Сирии Башара Асада.
Как сообщает пресс-служба Католикосата Великого Дома Киликийского,президент Сирии представил Католикосу Араму Первому подробные сведения относительно внутриполитической ситуации в стране и недавних событий.
Арам Первый приветствовал восстановление мира в Алеппо и выразил пожелание, чтобы в ближайшем будущем мир и согласие были установлены по всей территории Сирии.
Католикос Арам Первый также обратился к продолжающейся негативной и деструктивной роли Турции в регионе в целом и, в частности, в отношении Сирии.
Арам Первый выразил надежду на то, что в стране в ближайшее время начнется процесс благоустройства, в котором примут участие все общины, в том числе христианская община и, в частности, армяне.
Командование сирийской армии 22 декабря официально объявило о полном освобождении Алеппо от террористов. По разным данным, за все время эвакуации восточный Алеппо покинули около 40 тысяч человек, включая боевиков.