6 Հունվար 2017 - 17:00 AMT
Կուբայի իշխանությունները հայտարարել են, որ գործարք են կնքել, որի շրջանակում վերջին 50 տարում առաջին անգամ այդ երկրից ԱՄՆ օրինական ճանապարհով բեռներ կարտահանվեն: Խոսքը 40 տոննա ածուխի մասին է, որի արժեքն ըստ պայմանագրի մոտ 17.000 դոլարի է հասնում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին Reuters-ի վրա հղումով:
«Սա առաջին պայմանագիրն է, բայց մենք հուսով ենք, որ հարաբերությունները կշարունակվեն և ոչ միայն ածուխի արտահանման մասով, այլ նաև այլ արտադրանքի, օրինակ, մենք կարող ենք մեղր կամ սուրճ արտահանել»,-հայտարարել է Իզաբելլա Օ՛Ռայլին՝ Cubaexport պետական ընկերության տնօրենը:
2014-ի ավարտին ԱՄՆ-ն և Կուբան հայտարարեցին հարաբերությունների աստիճանական վերականգնման մասին: Մինչ օրս հաստատվել են դիվանագիտական հարաբերություններ, Հավանա այցելեց ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման: ԱՄՆ-ն մեղմացրել է Կուբայի դեմ գործող որոշ պատժամիջոցները, թեև կես դարից ավելի գործող առևտրի էմբարգոն դեռ ուժի մեջ է:

Власти Кубы объявили о заключении сделки, в рамках которой впервые за 50 лет из этой страны в США будет отправлен легальный экспортный груз.
Речь идет о 40 тоннах кубинского угля, стоимость которого по контракту составит около 17 тысяч долларов, пишет РИА Новости со ссылкой Reuters.
«Это первый контракт, но мы надеемся продолжать наши отношения многие годы и не только по углю, но и по другим продуктам, которые мы готовы экспортировать, например, мед или кофе», — заявила Изабелла О’Райлли, директор государственной компании Cubaexport.
США и Куба объявили в конце 2014 года о начале работы по постепенной нормализации отношений. За истекшее время две страны восстановили дипломатические отношения, в Гаване побывал президент США Барак Обама. США ослабили некоторые санкции против Кубы, хотя действующее уже более полувека торговое эмбарго по-прежнему остается в силе.