Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիան (ՖԻՖԱ) հունվարի 10-ին կհայտարարի աշխարհի առաջնության մասնակից թիմերի քանակը 32-ից մինչև 48-ն ավելացնելու մասին: Դա նախատեսվում է անել 2026-ի մրցաշարից սկսած, գրում է Lenta.ru-ն Globo-ի վրա հղումով:
Առաջիկա առաջնությունների անցկացման բանաձևը կհաստատվի մարտին, սակայն, ակնկալվում է, որ մրցաշարերի եզրափակիչ փուլում կլինի 3-ական թիմով 16 խումբ: Յուրաքանչյուր խմբի երկու լավագույն թիմը դուրս կգա փլեյ-օֆ:
Եվրոպայից մրցաշարին կմասնակցի 16 հավաքական, Աֆրիկայից քվոտան կկազմի 9.5՝ (կանցկացվեն անցումային խաղեր), Ասիայինը՝ 8.5, Հարավային Ամերիկայինը՝ 6.5, Կենտրոնական Ամերիկայինը՝ 6.5, Օվկիանիայինը՝ 1 թիմ: Սեպտեմբերին ՖԻՖԱ ղեկավար Ջանի Ինֆանտինոն հայտարարեց այն մասին, որ հավանություն է տալիս ԱԱ մասնակից թիմերի քանակը 40-ի հասցնելու առաջարկին:
2018-ի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը կանցնի Ռուսաստանում, իսկ 2022-ին՝ Քաթարում: 2026-ի առաջնության անցկացման վայրը դեռ հայտնի չէ: Մրցաշարն ընդունելու համար համատեղ անցկացման հայտ ներկայացրած երկրների 2 խումբ է մրցում. Հնդկաստանն ու Չինաստանը, ինչպես նաև Էկվադորը, Բոլիվիան, Պերուն և Պարագվայը: Աշխարհի առաջնությունն ուզում են հյուրընկալել նաև Կանադան և Նոր Զելանդիան:

Международная федерация футбола (ФИФА) 10 января объявит об увеличении количества команд-участниц чемпионата мира с 32 до 48, начиная с турнира 2026 года, пишет Lenta.ru со ссылкой на Globo.
Формулу проведения будущих чемпионатов утвердят в марте, но ожидается, что в финальной стадии турниров будет 16 групп по 3 команды. Две лучшие из каждой группы выйдут в плей-офф.
От Европы в турнире выступят 16 сборных, квота Африки составит 9.5 (будут играться стыковые матчи), Азии — 8.5, Южной Америки — 6.5, Северной и Центральной Америки — 6.5, Океании — одна команда.
В сентябре глава ФИФА Джанни Инфантино заявил о том, что поддерживает идею увеличения числа команд-участниц ЧМ до 40 сборных.
Чемпионат мира — 2018 пройдет в России, а турнир 2022 года — в Катаре. Место проведения мундиаля-2026 пока не определено. На право принять соревнования претендуют две группы стран, предоставившие совместные заявки: Индия и Китай, а также Эквадор, Боливия, Перу и Парагвай. Также провести мировое первенство хотят Канада и Новая Зеландия.