Մեծ Բրիտանիայի հակադոպինգային գործակալության (UKAD) ղեկավար Դևիդ Քենվորթին հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է համարում հեռացնել ՌԴ-ին մասնակցությունից 2018-ին կայանալիք ձմեռային Օլիմպիական խաղերին կորեական Փխենչհանում:
Ըստ նրա, ռուս մարզիկներին պետք էր արգելել մասնակցել Ռիո դե Ժանեյրոյի ամառային Օլիմպիադային 2016-ի ամռանը, գրում է ՌԲԿ-ն BBC-ի վրա հղումով:
«Կարծում եմ, որ Միջազգային պարալիմպիկ կոմիտեն ճիշտ վարվեց՝ հեռացնելով Ռուսաստանին: Ըստ իս, ՄՕԿ-ն ամեն ինչ փչացրեց: Այդ հարցում քաղաքականությունը չափից դուրս շատ է, դա է խնդիրը»,-ասել է Քենվորթին: Նա հավելել է, որ Ռուսաստանում արվածն «ավելի անհավանական էր, քան Ջեյմս Բոնդի մասին վեպը»: Ըստ նրա, դա «արժեզրկում է սպորտը»:
2016-ի դեկտեմբերին Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալության (WADA) անկախ հանձնաժողովը Ռիչարդ Մաքլարենի գլխավորությամբ զեկույց է հրապարակել ռուս մարզիկների կողմից դոպինգի օգտոգարծման մասին: Զեկույցում ասվում էր, որ Վիտալի Մուտկոն և նրա տեղակալ Յուրի Նագորնիխը առնչություն ունեն խթանիչների նմուշների հետ գործողություններին: Հեղինակները պնդում են, որ կեղծման նշաններ էին հայտնաբերվել Սոչիի Օլիմպիադայի ռուս մեդալակիրներից 12-ի նմուշներում: Ըստ հանձնաժողովի, անալիզների հետ կապված մախինացիաներին առնչություն ունեն հազարից ավելի ռուս մարզիկներ:

9 Январь 2017 - 08:47 AMT
Глава антидопингового агентства Великобритании (UKAD) Дэвид Кенворти заявил, что считает необходимым отстранение сборной России от участия в зимних Олимпийских играх, которые пройдут в 2018 году в корейском Пхенчхане.
По его словам, российских спортсменов следовало отстранить от участия в Олимпиаде в Рио-де-Жанейро, которая состоялась летом 2016 года, пишет РБК со ссылкой на BBC.
«Я считаю, что Международный паралимпийский комитет поступил правильно — он отстранил Россию. На мой взгляд МОК (Международный олимпийский комитет) все испортил. В этом вопросе слишком много политики, и это проблема», — сказал Кенворти.
Он добавил, что сделанное Россией «было невероятней, чем роман о Джеймсе Бонде». По словам Кенворти, «это обесценивает спорт».
В начале декабря 2016 года независимая комиссия Всемирного антидопингового агентства (WADA) под руководством Ричарда Макларена опубликовала доклад об употреблении допинга российскими спортсменами. В нем говорилось о причастности Виталия Мутко и его заместителя Юрия Нагорных к манипуляциям с допинг-пробами. Также авторы доклада утверждали, что признаки подделки были обнаружены в допинг-пробах 12 российских медалистов Олимпиады в Сочи. По данным комиссии, к махинациям с анализами были причастны более тысячи российских спортсменов.