10 Հունվար 2017 - 09:04 AMT
Իսրայելի պաշտոնյաները մտահոգված են, որ Ադրբեջանը մոտ է հաջողության հայտնի ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին Բելառուսից արտահանձնելու գործում:
Լապշինը Ադրբեջանի հարցումով ձերբակալվել է 2016-ի դեկտեմբերին Մինսկում` Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու համար:
Դեկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանի դատախազությունը հայտարարել էր, որ արդեն Բելառուսի իրավապահ մարմիններին է փոխանցել Լապշինի արտահանձնման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը, որն ունի ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացիություն, գրում է The Times of Israel-ը:
Իսրայելի ԱԳՆ-ն բլոգերի հետագա ճակատագրի վերաբերյալ իր մտավախությունները հայտնել էր իսրայելյան Haaretz-ում, իսկ ավելի ուշ նաև The Times of Israel-ում:
Լապշինի ընտանիքն իր հերթին հայտարարում է, որ Բելառուսի իրավապահները փորձում են ստիպել նրան համաձայնություն ստորագրել արտահանձնման վերաբերյալ: Եթե նա ստորագրի դա, հետագայում զրկված կլինի արտահանձնումը բողոքարկելու իրավունքից: Բլոգերի ընտանիքը վախենում է նրա կյանքի համար, եթե նա արտահանձնվի Ադրբեջանին:
Լապշինի կինը` Եկատերինա Կոպիլովան, հայտնել է Haaretz-ին, որ դեկտեմբերի 25-ից հետո 2 իրավապահ մտել է իր ամուսնու բանտախուցն ու հայտարարել, որ Բելառուսին են փոխանցվել նրա արտահանձնման փաստաթղթերը: Նրանք ասել են, որ բլոգերին կուղարկեն Բաքու, որից հետո անմիջապես կփոխանցեն Իսրայելի պաշտոնյաներին և կտեղափոխեն Իսրայել: Հաջորդ օրը, ըստ բլոգերի կնոջ, նրան տեղափոխել են ավելի վատ պայմաններով այլ բանտախուց: Նա ենթադրել է, որ բլոգերի վրա փորձում են հոգեբանական ճնշում գործադրել` խախտելով նրա իրավունքները:
Դեկտեմբերի 15-ին Մինսկում Ադրբեջանի հարցումով ձերբակալվել է հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը (Puerrtto): «Միլիցիան հենց նոր ձերբակալել է ինձ Մինսկի օդանավակայանում Ադրբեջանի հարցումով»,-գրել է բլոգերն իր ֆեյսբուքյան էջում:
Լապշինը բազմիցս է այցելել Լեռնային Ղարաբաղ, ինչի համար դեռ 2011-ին ընդգրկվել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ «սև ցուցակում»: 2015-ի հունիսին բլոգերը եղել է Ադրբեջանում ուկրաինական անձնագրով` մուտք գործելով Վրաստանի տարածքով: Նրան հաջողվել էր անցնել սահմանը, քանի որ ուկրաինական անձնագրում Ալեքսանդր անունը գրված էր ուկրաիներեն որպես «Օլեքսանդր», հայտնում է naviny.by-ը:
Լապշինի գործին միջամտել է Իսրայելը: Վերջինս դիվանագիտական ճանապարհներով պահանջում է Բաքվից կասեցնել բլոգերի քրեական հետապնդումը: Մինսկում Իսրայելի դեսպանատունը պաշտոնապես դիմել է Բելառուսի ԱԳՆ` Լապշինին հանդիպելու թույլտվության համար: Իսրայելը նաև դիմել է Բելառուսի իշխանություններին` խնդրելով «անդառնալի քայլերի չդիմել» այդ հարցում և չարտահանձնել բլոգերին Բաքվին:

Израильские чиновники все больше обеспокоены тем, что Азербайджан уже близок к успеху в деле экстрадиции популярного российско-израильского блогера Александра Лапшина из Белоруссии, где он был арестован в декабре 2016 года.
8 декабря прокуратура Азербайджана заявила, что уже представила правоохранительным органам Белоруссии документы об экстрадиции Лапшина, имеющего двойное российско-израильское гражданство, пишет The Times of Israel.
Опасения в связи с дальнейшей судьбой блогера Министерство иностранных дел Израиля впервые выразило израильской газете Haaretz, а позже подтвердило изданию The Times of Israel.
Семья Лапшина, в свою очередь, заявляет, что белорусские правоохранители пытаются заставить его подписать соглашение на экстрадицию. Если он подпишет данное соглашение, то впоследствии лишиться права на обжалование экстрадиции. Семья блогера опасается за его жизнь, если он будет передан Азербайджану.
Жена Александра Лапшина Екатерина Копылова сообщила изданию Haaretz, что вскоре после 25 декабря двое правоохранителей вошли в камеру к ее супругу и заявили, что Белоруссии предоставлены документы о его экстрадиции. Затем они предложили ему сделку, заявив, что если он согласится на экстрадицию, его отправят в Баку, после чего сразу же передадут израильским чиновникам и доставят обратно в Израиль. На следующий день, по словам супруги блогера, он был перевден в другую камеру с худшими условиями содержания. Она высказывает предположение, что на блогера оказывается психологическое давление, причем с нарушением его прав.
В июне 2015 года блогер въехал в Азербайджан через территорию Грузии по украинскому паспорту, пройдя контроль на границе благодаря тому, что в украинском паспорте имя «Александр» было указано на украинском языке как «Олександр».