10 Հունվար 2017 - 10:32 AMT
Մի խումբ ամերիկացի սենատորներ օրինագիծ են պատրաստում Ռուսաստանի դեմ նոր «համապարփակ պատժամիջոցների» վերաբերյալ` 2016-ի ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին միջամտելու Մոսկվայի փորձերի համար:
Փաստաթղթի մշակմանը մասնակցում են հանրապետական սենատոր Ջոն Մաքքեյնը, դեմոկրատներ Բեն Քարդին և Ռոբերտ Մենենդեսը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ըստ Մաքքեյնի, նոր սահմանափակող միջոցները «համապարփակ են լինելու»: Այլ մանրամասնել չեն նշվում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ նորընտիր նախագահի աշխատակազմի ապագա ղեկավար Ռայնս Պրիբուսը հայտարարել է, որ Դոնալդ Թրամփը համաձայն է ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների եզրակացությունների հետ կիբերհարձակումներին վերաբերյալ: Ըստ նրա, Սպիտակ տան նոր ղեկավարը համամիտ է ԱՄՆ հետախուզական ծառայության այն եզրակացություններին, որ Մոսկվան կիբերգրոհներ է ձեռնարկել ԱՄՆ նախագահական ընտրությունները խափանելու նպատակով: Ինչպես հայտարարել է Պրիբուսը Fox News-ի եթերում, Թրամփը ճանաչում է Ռուսաստանի որոշակի դերը Դեմոկրատական կուսակցության ազգային կոմիտեի դեմ հաքերային հարձակումներում:

10 Январь 2017 - 10:11 AMT
Группа американских сенаторов готовит законопроект о новых санкциях в отношении России за попытки вмешательства Москвы в президентские выборы 2016 года в США.
В разработке документа участвуют сенатор-республиканец Джон Маккейн, а также два сенатора-демократа Бен Кардин и Роберт Менендес, передает Deutsche Welle.
По словам Маккейна, новые ограничительные меры будут «всеобъемлющими». Других деталей он не назвал.
8 января будущий глава администрации избранного президента США Райнс Прибус заявил, что Дональд Трамп согласился с выводами американских спецслужб о том, что Россия занималась кибератаками, направленными на срыв выборов в Соединенных Штатах. Прежде Трамп отрицал вмешательство Москвы в избирательный процесс. 6 января избранный президент США ознакомился с совместным докладом американских разведслужб о причастности Кремля к хакерским атакам на компьютерные системы в США.