ՖԻՖԱ-ն` Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիայի խորհուրդը որոշում է կայացրել աշխարհի առաջնության մասնակից թիմերի քանակը 32-ից 48-ի հասցնել:
Նոր ձևաչափը կփորձարկվի 2026-ի մրցաշարում: Թիմերը կբաժանվեն 16 խմբի, յուրաքանչյուրում կլինի 3 հավաքական: Խմբից դուրս կգա 2 թիմ` ըստ լավագույն ցուցանիշների, գրում է Lenta.ru-ն:
Հունվարի 9-ին ԶԼՄ-ները հայտնեցին, որ ԱԱ մասնակիցների թիվը կընդլայնվի: Եվրոպայից մրցաշարին կմասնակցի 16 հավաքական, Աֆրիկայից քվոտան կկազմի 9.5՝ (կանցկացվեն անցումային խաղեր), Ասիայինը՝ 8.5, Հարավային Ամերիկայինը՝ 6.5, Կենտրոնական Ամերիկայինը՝ 6.5, Օվկիանիայինը՝ 1 թիմ: Սեպտեմբերին ՖԻՖԱ ղեկավար Ջանի Ինֆանտինոն հայտարարեց այն մասին, որ հավանություն է տալիս ԱԱ մասնակից թիմերի քանակը 40-ի հասցնելու առաջարկին:
2018-ի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը կանցնի Ռուսաստանում, իսկ 2022-ին՝ Քաթարում: 2026-ի առաջնության անցկացման վայրը դեռ հայտնի չէ: Մրցաշարն ընդունելու համար համատեղ անցկացման հայտ ներկայացրած երկրների 2 խումբ է մրցում. Հնդկաստանն ու Չինաստանը, ինչպես նաև Էկվադորը, Բոլիվիան, Պերուն և Պարագվայը: Աշխարհի առաջնությունն ուզում են հյուրընկալել նաև Կանադան և Նոր Զելանդիան:

10 Январь 2017 - 11:20 AMT
Совет Международной федерации футбола (ФИФА) принял решение об увеличении количества команд-участниц чемпионата мира с 32 до 48.
Новый формат будет опробован на турнире 2026 года. Команды разделят на 16 групп, в каждой из них будет по три сборных. По два лучших коллектива из группы выйдут в плей-офф, пишет Lenta.ru.
9 января СМИ анонсировали расширение количества участников мундиаля. Сообщалось, что от Европы в турнире выступят 16 сборных, квота Африки составит 9.5 (будут играться стыковые матчи), Азии — 8.5, Южной Америки — 6.5, Северной и Центральной Америки — 6.5, Океании — одна команда.
Место проведения чемпионата мира 2026 года пока не определено. На право принять соревнования претендуют две группы стран, предоставившие совместные заявки: Индия и Китай, а также Эквадор, Боливия, Перу и Парагвай. Также провести мировое первенство хотят Канада и Новая Зеландия.