10 Հունվար 2017 - 13:37 AMT
Porsche Tennis Grand Prix մրցաշարի պաշտոնական կայքը հայտարարել է, որ ռուս թենիսիստուհի Մարիա Շարապովան հայտագրված է և կմասնակցի մրցաշարին, որը կայանալու է ապրիլի 24-30-ը: Իր առաջին հանդիպումը նա կանցկացնի ապրիլի 26-ին` հենց այդ օրն է սպառվում նրա որակազրկման ժամկետը: Խաղն առաջինը կլինի նրա համար 2016-ի հունվարից հետո, գրում է ՌԲԿ-ն:
«Ինձ համար դա մեծ հաջողություն է` վերադարձից հետո առաջին անգամ խաղալ իմ սիրած մրցաշարերից մեկում: Անհամբեր սպասում եմ այն պահին, երբ կտեսնեմ իմ երկրպագուներին և կրկին կանեմ այն, ինչ սիրում եմ»,-ասել է Շարապովան, որը հաղթող է եղել Շտուտգարդտի մրցաշարում 2012-ին, 2013-ին և 2014-ին:
Մրցաշարի առաջին ռակետը կլինի գերմանացի թենիսիստուհի Անգելիկ Կերբերը:
Շարապովան որակազրկվել էր մելդոնիումի օգտագործման համար 2016-ի մայիսին: Որակազրկման ժամկետը հաշվվում է 2016-ի հունվարի 26-ից, երբ թենիսիտուհու արյան մեջ հայտնաբերվել էր արգելված նյութը: Շարապովան խոստովանել է, որ գիտակցաբար է ընդունել մելդոնիումը, սակայն, չի իմացել, որ այն ընդգրկված է արգելվածների ցանկում: ITF-ը որակազրկել էր ռուս թենիսիստուհուն 2 տարով, սակայն հետո որակազրկման ժամկետը կրճատվեց: Ժամկետը սպառվում է 2017-ի ապրիլի 26-ին:

Официальный сайт турнира Porsche Tennis Grand Prix, который пройдет с 24 по 30 апреля, объявил, что теннисистка Мария Шарапова заявлена на соревнования. Свой первый матч она проведет лишь 26 апреля — именно в этот день закончится ее дисквалификация. Матч станет для нее первым с января 2016 года, пишет РБК.
«Для меня не может быть ничего более удачного, чем провести свой первый матч после возвращения на одном из моих любимых турниров. Не могу дождаться момента, когда я увижу моих преданных фанатов и снова буду делать то, что я люблю», — сказала Шарапова, которая выиграла турнир в Штутгарте в 2012, 2013 и 2014 годах.
Первой ракеткой турнира будет немецкая теннисистка Ангелик Кербер. Кроме нее, на турнир заявлены еще семь теннисисток из десятки сильнейших.
Шарапова была дисквалифицирована за употребление мельдония в мае 2016 года. Срок дисквалификации отсчитывался с 26 января 2016 года — момента, когда в пробе теннисистки было найдено запрещенное вещество. Шарапова призналась, что сознательно принимала мельдоний, однако не знала, что этот препарат был включен в число запрещенных. ITF дисквалифицировала россиянку на два года, но затем срок дисквалификации был сокращен. На корт Шарапова может выйти 26 апреля 2017 года.
До этого момента российская теннисистка может принимать участие только в показательных выступлениях. Последний выставочный матч Шарапова провела 15 декабря против олимпийской чемпионки Моники Пуиг. Пуэрториканка выиграла в этой встрече со счетом 3:6, 6:1, 6:10.