WikiLeaks-ը կասկածելի է համարում Մոսկվայի հետ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի 5-ամյա կապերի մասին տվյալները: Այդ մասին ասվում է հունվարի 11-ին Twitter-ում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
«Թրամփի մասին PDF ձևաչափով 35-էջանոց փաստաթուղթը, որը հրապարակել է BuzzFeed պորտալը, հետախուզական զեկույց չէ: Ոճը, փաստերն ու ամսաթվերը վստահություն չեն ներշնչում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
WikiLeaks-ում նյութերի տարածումն «ակնհայտ կեղծիք» են անվանել, գրում է Lenta.ru-ն:
Ավելի վաղ ամերիկյան BuzzFeed պորտալը փաստաթուղթ էր հրապարակել, որը ներկայացվում է որպես ամերիկյան հետախուզության զեկույց: Տեքստում ասվում է, որ ՀԴԲ-ն շանտաժի է ենթարկել Թրամփին 2013-ին Մոսկվա այցելության ժամանակ նրա դեմ հավաքած վարկաբեկիչ նյութերի միջոցով, մասնավորապես, խոսքը մարմնավաճառուհիների հետ նրա հանդիպումների մասին է:
Հունվարի 6-ին հետախուզությունը զեկույց է ներկայացրել Թրամփին ԱՄՆ ընտրություններին Ռուսաստանի միջամտության մասին: Փաստաթղթի մի մասը հրապարակվել է:ԱՄՆ նորընտիր նախագահի աշխատակազմի ապագա ղեկավար Ռայնս Պրիբուսը հայտարարել է, որ Դոնալդ Թրամփը համաձայն է ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների եզրակացությունների հետ կիբերհարձակումներին վերաբերյալ: Ըստ նրա, Սպիտակ տան նոր ղեկավարը համամիտ է ԱՄՆ հետախուզական ծառայության այն եզրակացություններին, որ Մոսկվան կիբերգրոհներ է ձեռնարկել ԱՄՆ նախագահական ընտրությունները խափանելու նպատակով: Ինչպես հայտարարել է Պրիբուսը Fox News-ի եթերում, Թրամփը ճանաչում է Ռուսաստանի որոշակի դերը Դեմոկրատական կուսակցության ազգային կոմիտեի դեմ հաքերային հարձակումներում:

11 Январь 2017 - 08:07 AMT
WikiLeaks поставил под сомнение достоверность доказательств о пятилетних связях избранного президента США Дональда Трампа с Москвой, говорится в сообщении, опубликованном 11 января на странице портала в Twitter.
«35-страничный документ в формате PDF о Трампе (и его связях с Россией), опубликованный порталом BuzzFeed, не является разведывательным докладом. Стиль, факты и даты не вызывают доверия», — говорится в сообщении.
В WikiLeaks также назвали распространенные материалы «явной подделкой», пишет Lenta.ru.
Ранее 11 января американский портал BuzzFeed обнародовал документ, якобы представляющий собой отчет американской разведки. В его тексте утверждается, что ФСБ шантажировала Трампа компроматом, собранным на него во время посещения Москвы в 2013 году, в частности, информацией о его встречах с проститутками.
10 января была опубликована рассекреченная версия доклада, подготовленного ЦРУ, ФБР и Агентством национальной безопасности (АНБ). В ней говорится, что президент России Владимир Путин лично распорядился организовать кампанию с целью повлиять на политический процесс в Соединенных Штатах и опорочить кандидата в президенты от Демократической партии Хиллари Клинтон, чтобы добиться победы ее соперника Дональда Трампа.
Москва все обвинения последовательно опровергает. Трамп, в свою очередь, назвал происходящее охотой на ведьм.