11 Հունվար 2017 - 08:23 AMT
Թուրքական մամուլի հրապարակումների համաձայն՝ Թուրքիան Հայաստանի և Իրանի հետ իր սահմանները պատրաստվում է պարսպապատել: Ներկայումս նմանատիպ պատ կառուցվում է թուրք-սիրիական սահմանին:
Երկրի քաղաքական կուլիսներում տարվող քննարկումների համաձայն, Թուրքիայի Պաշտպանության և Ֆինանսների նախարարությունների համատեղ նախաձեռնությամբ հայ-թուրքական սահմանը կպարսպապատվի Արդահան, Կարս և Իգդիիր քաղաքների կողմից, թուրքական T24-ին ղումով գրում է Ermenihaber.am-ը։
Ըստ աղբյուրի՝ Թուրքիան հարևանների հետ իր սահմանները պարսպապատում է ահաբեկչության և մաքսանենգ ճանապարհով սահմանախախտումների դեմ պայքարի շրջանակներում։
Ներկայումս թուրք-սիրիական սահմանին կառուցվող բետոնե պատը ունի 3 մետր բարձրություն, իսկ վերին հատվածում այն պատված է փշալարերով։

Турция намерена построить стену на границе с Арменией и Ираном, говорится в сообщениях турецких СМИ. На данном этапе подобна стена возводится на турецко-сирийской границе.
Согласно обсуждениям в политическом закулисье Турции, министерства обороны и финансов страны совместно займуться постройкой стены на армяно-турецкой границе со стороны городов Ардаган, Карс и Игдир, пишет Ermenihaber.am со ссылкой на T24.
По данным источника, Турция возводит стены на границах с соседними странами в рамках борьбы с терроризмом и нелегальным пересечением границы.
Турция завершает строительство 911-километровой стены на границе с Сирией.Стена возводится в рамках усиления мер по защите границы. Она должна предотвратить нелегальную миграцию из Сирии в Турцию. Ожидается, что строительство стены будет завершено в апреле 2017 года. Строителям осталось возвести еще 28 километров заграждения.