11 Հունվար 2017 - 13:01 AMT
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարկանիշը զգալիորեն նվազել է 2016-ի նոյեմբերին կայացած ընտրություններից հետո: Այդ են վկայում հարցման արդյունքները, որն անցկացրել է Քվինիփեքսի համալսարանին կից հասարակական կարծիքի ուսումնասիրության կենտրոնը:
Թրամփի գործողություններին հավանություն է տալիս բնակչության 37%-ը: Դա զգալի անկում է նոյեմբերին արձանագրված 44%-ի համեմատ: Ամերիկացիների մեծամասնությունը` 51%-ը դժգոհ է Թրամփից, գրում է Lenta.ru-ն The Independent-ի վրա հղումով:
Գնալով ավելի հոռետեսական է դառնում վերաբերմունքը Թրամփին նաև արտերկրում: Եթե նոյեմբերին 59%-ը կարծում էր, որ ԱՄՆ վիճակը Թրամփի օրոք կբարելավվի, ապա այժմ այդ քանակը 52% է:
Միևնույն ժամանակ հարցվածների 34%-ը (41-ի համեմատ) կարծում է, որ նա ավելի լավ նախագահ կլինի, քան Օբաման: Նմանատիպ անկում է գրանցվել նաև տնտեսության վրա Թրամփի ազդեցության, նրա անձնական ազնվության և ԱՄՆ հասարակությանը միավորելու նրա կարողության գնահատման ցուցանիշով:
Պարբերականը դա կապում է Թրամփի խառնվածքի և քաղաքական ուղղվածության վերաբերյալ ընտրողների մտավախության հետ: Նշվում է, որ առայժմ նրա վարկանիշն ավելի բարձր է, քան ընտրություններից առաջ էր` 34%:
Թրամփն ԱՄՆ նախագահ է ընտրվել 2016-ի նոյեմբերի 8-ին կայացած ընտրությունների արդյունքում: Նա ստացել է ընտրիչների ձայների մեծամասնությունը, չնայած, որ քվեների ընդհանուր քանակով զիջում էր իր մրցակից Հիլարի Քլինթոնին: Պետության նորընտիր նախագահը կստանձնի պաշտոնը հունվարի 20-ին:

11 Январь 2017 - 11:51 AMT
Рейтинг избранного президента США Дональда Трампа значительно снизился после прошедших в ноябре 2016 года выборов главы государства. Об этом свидетельствует опрос, проведенный центром изучения общественного мнения при Квиннипэкском университете.
Как отмечается, сейчас действия Трампа одобряют 37% населения. Это существенное падение по сравнению с 44% в конце ноября. Большинство американцев (51%) недовольны избранным президентом, пишет Lenta.ru со ссылкой на The Independent.
Все более пессимистично оценивают республиканца и за рубежом. Если в ноябре 59% считали, что положение США при Трампе улучшится, то теперь это число составляет 52%.
В то же время 34 процента опрошенных (по сравнению с 41) полагают, что он будет лучшим президентом, чем Барак Обама. Аналогичное падение наблюдается в оценке влияния политика на национальную экономику, его персональной честности и возможности объединить американское общество.
Издание связывает это с опасениями избирателей относительно темперамента и политического курса Трампа. При этом отмечается, что пока его рейтинг выше, чем был непосредственно перед выборами — тогда он составлял 34 процента.
Трамп был избран президентом США по итогам состоявшихся 8 ноября выборов. Республиканец из-за особенностей американской избирательной системы смог заручиться большинством голосов выборщиков, несмотря на то, что по общему количеству голосов он уступил своей сопернице — кандидату от демократов Хиллари Клинтон. Новый глава государства вступит в должность после инаугурации 20 января.