13 Հունվար 2017 - 06:31 AMT
Հունվարի 12-ին, Ղարաբաղ այցելության համար ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինի Մինսկում ձերբակալությունից մեկ ամիս անց, հաջողվել է կազմակերպել Բելառուսում Իսրայելի հյուպատոս Յուլիա Ռաչինսկայայի այցը մեկուսարան: Այցը հաջողվել է կազմակերպել Քնեսեթի պատգամավոր Քսենիա Սվետլովայի ջանքերով, գրում է «Կուրսորը»:
Հայտնի ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը (Puerrtto) դեկտեմբերի կեսին ձերբակալվել է Մինսկում Ադրբեջանի հարցումով Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու համար:Լապշինը բազմիցս է այցելել ԼՀՂ և դեռ 2011-ին էր ընդգրկվել Բաքվի սև ցուցակում:
Սվետլովան պայքարում էր հյուպատոսի այցի համար Լապշինի ձերբակալությունից ի վեր: Ըստ պատգամավորի, դա գրեթե մեկ ամիս զբաղեցրեց, քանի որ կար Բելառուսի իշխանությունների հակազդեցությունը:
«Ես մշատական կապի մեջ եմ Ալեքսանդրի ընտանիքի և Իսրայելի ԱԳՆ հետ և ինձ հաջողվեց բացատրել երկրի ԱԳ փոխնախարար Ցիպի Խոտովելիին, որ սպասել այլևս չի կարելի, քանի որ մենք սպառնալից տեղեկություններ ենք ստանում, որ Լապշինի պահման պայմանները կտրուկ վատթարացել են, նրա վրա ճնշում է գործադրվում, և մենք ուղղակի պարտավոր ենք անհապաղ հանդիպման հասնել հյուպատոսի հետ, որպեսզի վատթարագույնը տեղի չունենա»,-ասել է պատգամավորը:
Սվետլովան նշել է, որ կարևոր է, որ հյուպատոսը հետագայում ևս շարունակի հետևել Լապշինի գործի ընթացքին:
«Սաշան ճնշված է, նրա վրա ճնշում է գործադրվում մեկուսարանում, նրան ստիպում են արտահանձնման համաձայնությունը ստորագրել, թեև դատարանը դեռ որոշում չի կայացրել: Հուսով եմ, որ Իսրայելի ԱԳՆ աջակցությամբ կկասեցվի Լապշինի արտահանձնումը: Ես մշտական կապի մեջ եմ նաև Ադրբեջանի ատյանների հետ: Որքան հասկանում եմ, բլոգերը պատրաստ է քննարկել Ադրբեջանից ներողություն խնդրելու հնարավորությունը՝ ազատ արձակվելու երաշխիքների և արտահանձնումից հրաժարվելու դիմաց», -ասել է Սվետլովան:
Իսրայելի պաշտոնյաները մտահոգված են, որ Ադրբեջանը մոտ է հաջողության հայտնի ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին Բելառուսից արտահանձնելու գործում: Դեկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանի դատախազությունը հայտարարել էր, որ արդեն Բելառուսի իրավապահ մարմիններին է փոխանցել Լապշինի արտահանձնման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը, որն ունի ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացիություն:

12 Январь 2017 - 13:37 AMT
12 января утром, спустя месяц после задержания популярного российско-израильского Александра Лапшина в Минске, удалось организовать визит консула государства Израиль в Белоруссии Юлии Рачинской в СИЗО, где содержится арестованный израильтянин.
Визит удалось организовать благодаря стараниям депутата кнессета Ксении Светловой (Сионистский лагерь), пишет «Курсор».
Светлова добивалась визита консула к Лапшину с момента ареста. По словам депутата, это заняло почти месяц, поскольку имело место противодействие белорусских властей.
«Я постоянно нахожусь на связи с семьей Александра и с МИД Израиля и мне удалось объяснить заместителю министра иностранных дел Ципи Хотовели, что ждать больше нельзя, поскольку мы получаем тревожную информацию о том, что условия содержания Лапшина резко ухудшились, на него оказывается давление, и мы просто обязаны немедленно добиться встречи с консулом, чтобы не случилось беды»,- сообщила депутат.
Светлова подчеркнула, что важно, чтобы консул и в дальнейшем продолжал вести дело Лапшина и вплотную следил бы за происходящим.
«Саша подавлен, на него оказывают давление в СИЗО, заставляют подписывать согласие на экстрадицию, хотя суд еще не принял никакого решения.
При содействии МИД Израиля, надеюсь довести дело до освобождения Лапшина из СИЗО в Минске, не допустив его высылки в Азербайджан. Кроме того, нахожусь на постоянной связи с соответствующими инстанциями в Азербайджане, чтобы решить неприятную для обеих наших стран ситуацию. Делаю все возможное и очень надеюсь, что учитывая хорошие отношения между Израилем и Азербайджаном, возникшую проблему удастся решить и Лапшина освободят. Насколько понимаю, блогер готов положительно обдумать возможность принести извинения азербайджанской стороне взамен на гарантии освобождения и отмены требования об экстрадиции», – рассказала Ксения Светлова.
Ранее стало известно, что израильские чиновники все больше обеспокоены тем, что Азербайджан уже близок к успеху в деле экстрадиции популярного российско-израильского блогера Александра Лапшина из Белоруссии.8 декабря прокуратура Азербайджана заявила, что уже представила правоохранительным органам Белоруссии документы об экстрадиции Лапшина.
Семья Лапшина, в свою очередь, заявляет, что белорусские правоохранители пытаются заставить его подписать соглашение на экстрадицию. Если он подпишет данное соглашение, то впоследствии лишиться права на обжалование экстрадиции. Семья блогера опасается за его жизнь, если он будет передан Азербайджану.