13 Հունվար 2017 - 07:34 AMT
ԴՆԹ փորձաքննության մասնագետները հաստատել են Սև ծովում ՌԴ ՊՆ Տու-154 ինքնաթիռի կործանման հետևանքով զոհվածներից 70-ի ինքնությունը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը դատաբժշկական փորձաքննության բյուրոյում իր աղբյուրների վրա հղումով:
Դեկտեմբերի 25-ին Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությանը պատկանող Ту-154 օդանավը, որը Սոչիից ուղևորվելիս է եղել դեպի Սիրիա, անհետացել էր ռադարների տեսադաշտից և ընկել Սև ծովը։ Օդանավը անհետացել է անմիջապես թռիչքից հետո։ Օդանավում եղել է 92 մարդ՝ 83-ը ուղևոր, որոնք հիմնականում ՌԴ ՊՆ աշխատակիցներ են եղել, ինչպես նաև արտիստներ, որոնք մեկնում էին Սիրիայի ավիաբազա՝ շնորհավորելու ՌԴ զինված ուժերի Ամանորը։ Բացի այդ, կործանված օդանավում եղել է նաև ինը ԶԼՄ ներկայացուցիչ։
«Այսօրվա դրությամբ հաստատվել է զոհվածներից ավեի քան 70-ին ինքնությունը, որոնց հարազատներին ներկայացվել են փորձաքննության արդյունքները»,-ասել է գործակալության զրուցակիցը: Ըստ նրա, նույնականացման գործողությունները շարունակվում են:
Ինքնությունը հաստատվածների թվում են նաև Ելիզավետա Գլինկան (բժիշկ Լիզան), Ալեքսանդրովի անվան համույթի գեղարվեստական ղեկավար Վալերի Խալիլովը, անձնակազմի 10 անդամը, ԶԼՄ-ների 9 ներկայացուցիչ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ փորձագետները բացառել են ահաբեկչության վարկածը Սոչիում վթարված Տու-154-ի կործանման գործում, գրում է «Կոմերսանտը» սեփական աղբյուրի վրա հղումով:Անմիջապես կործանումից հետո ռազմական քննիչները բեկորների, ուղևորների մասունքների և նրանց անձնական իրերի, ինչպես նաև բեռի մի շարք փորձաքննություններ էին նշանակել:

Эксперты по ДНК-экспертизе идентифицировали более 70 погибших в катастрофе самолета Ту-154 Минобороны над Черным морем, передает ТАСС со ссылкой на источники в бюро судебно-медицинской экспертизы.
«На сегодняшний день завершена процедура идентификации более 70 погибших, родственники которых ознакомлены с результатами экспертизы», – сказал собеседник агентства. По его словам, работа по идентификации останков пассажиров лайнера продолжается.
Среди опознанных Елизавета Глинка (доктор Лиза), руководитель Департамента культуры Министерства обороны Антон Губанков, художественный руководитель ансамбля им. Александрова Валерий Халилов, 10 членов экипажа, в том числе командир воздушного судна, и девять представителей СМИ – Дмитрий Рунков, Вадим Денисов и Александр Сойдов (Первый канал), Павел Обухов, Александр Суранов, Валерий Ржевский (телеканал «Звезда»), Михаил Лужецкий, Олег Пестов и Евгений Толстов (НТВ).
Источник сообщил, что ориентировочно похороны пройдут 14, 16 и 17 января.
Ту-154, вылетевший в Сирию из Москвы, потерпел крушение в Черном море 25 декабря. На борту лайнера находились 92 человека, в том числе 64 артиста ансамбля Александрова, девять сотрудников российских телеканалов, а также глава благотворительного фонда «Справедливая помощь» Елизавета Глинка (Доктор Лиза).