ՌԴ և Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունները հուշագիր են ստորագրել Սիրիայում ավիացիայի թռիչքների անվտանգության ապահովման և միջադեպերի կանխարգելման վերաբերյալ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին ՌԴ Պն վրա հղումով:
Հուշագիրը ստորագրվել է հունվարի 12-ին ՌԴ և Թուրքիայի ԶՈւ միջև «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում ռուս-թուրքական փոխգործակցության վերաբերյալ խորհրդատվությունների ավարտին:
«Փաստաթղթով սահմանվում են ՌԴ և Թուրքիայի օդուժի գործողությունների համակարգման մեխանիզմներն ահաբեկիչների օբյեկտներին հարվածներ հասցնելիս, ինչպես նաև երկրների գործողությունների կարգը, ուղղված միջադեպերի կանխարգելմանը Սիրիայի օդային տարածքում»,-ասվում է ՌԴ ՊՆ հաղորդագրության մեջ:
2015-ի նոյեմբերի 24-ին Սիրիայի երկնքում թուրքական ՌՕՈւ ուժերը խոցեցին ռուսական Սու-24-ը: Ռուսական ռմբակոծիչը ոչնչացվել էր առանց օդային տարածքը խախտելու մասին զգուշացման: Ռուսական կողմը պնդում էր, որ ինքնաթիռը չի խախտել Թուրքիայի օդային տարածքը և ներողություն էր պահանջում թուրքական կողմից:

Минобороны России и Генштаб Вооруженных сил Турции подписали меморандум о предотвращении инцидентов и обеспечении безопасности полетов авиации в ходе операций в Сирии, сообщает департамент информации и массовых коммуникаций МО РФ.
Как отмечается, меморандум подписан 12 января в Минобороны России в ходе консультаций Вооруженных сил России и Турции по вопросам российско-турецкого взаимодействия в борьбе с террористической группировкой «Исламское государство» (ИГ) в Сирии, пишет РИА Новости.
«Документ определяет механизмы координации и взаимодействия авиации ВКС России и ВВС Турции при нанесении ударов по объектам террористов, а также порядок действий сторон по предотвращению инцидентов при нахождении самолетов и беспилотных летательных аппаратов в воздушном пространстве Сирии», — говорится в сообщении.
Российский Су-24 был сбит истребителем ВВС Турции 24 ноября 2015 года. Во время катапультирования российский летчик Олег Пешков был расстрелян боевиками с территории, находившейся под контролем сирийских туркменов. Этот инцидент стал причиной резкого ухудшения российско-турецких отношений: между странами был установлен визовый режим, на поставки турецких фруктов и овощей в Россию было установлено эмбарго.