16 Հունվար 2017 - 09:24 AMT
Վաշինգտոնի Մերձավոր Արևելքի ինստիտուտը (WINEP) կոչ է արել ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփին «երաշխավորել» Թուրքիային, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը չի ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Այդ խորհուրդը տրվում է «Թուրքիայի հանդեպ ԱՄՆ քաղաքականությունը» բաժնին առնչվող առաջարկներում, հայտնում է Armenian Weekly-ին:
«ԱՄՆ-ն կարող է երաշխավորել Թուրքիային, որ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը չի ընդունվի ԱՄՆ Կոնգրեսում: Դա միշտ կրիտիկական հարց է եղել երկկողմ հարաբերություններում և թուրքերի մեծամասնության համար այդ հարցը կարևոր է»,-ասվում է զեկույցում, որի հեղինակներն են Անկարայում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջեյմս Ֆ. Ջեֆրին և թուրք գիտնական Սոներ Չաղապտայը:
ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների վերաբերյալ զեկույցը առաջինն է WINEP Մերձավոր Արևելքին նվիրված զեկույցներից: Հեղինակները պնդում են, որ Թրամփի վարչակազմը պետք է վերանայի «Թուրքիայի հանդեպ քաղաքականությունը»:
Ըստ հեղինակների, նոր մոտեցումը Թուրքիայի հանդեպ թույլ կտա շեշտադրումներ անել կողմերից յուրաքանչյուրի համար առավել կարևոր հարցերին:
«Թուրքիայի համար դա ներառում է հայտնի իսլամիստ քարոզիչ Գյուլենի արտահանձնումը, առավել ակտիվ գործակցությունը Կիպրոսից մինչև Իսրայել հարցերում, ինչպես նաև թուրքական դիրքորոշումը սիրիական հակամարտությունում: ԱՄՆ համար նոր մոտեցումը կներառի ԻՊ դեմ պայքարի հզորացում, ՔԱԿ հետ խաղաղ բանակցությունների վերսկսում, ավելի սերտ գործակցություն ռազմական գործողություններում, հատկապես Սիրիայում և ժողովրդավարական արժեքների պահպանում»,-ասվում է զեկույցում:
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) արձագանքել է նորությանը սոցցանցերի և այլ միջոցներով: «Ինչո՞ւ է Վաշինգտոնի ինստիտուտը հարթակ տրամադրում Հայոց ցեղասպանության հարցի արգելափակման համար»,-հարցում է արել Հայ դատի հանձնախումբը ինստիտուտի տնօրեն Ռոբերտ Սաթլովի թվիթում:

Вашингтонский институт ближневосточной политики (WINEP) призывает избранного президента США Дональда Трампа «гарантировать» Турции, что Геноцид армян не будет признан Конгрессом США в недавно опубликованном наборе предложений, касающихся «Политики США в отношении Турции», передает Armenian Weekly.
«Соединенные Штаты могут гарантировать Турции, что резолюция о Геноциде армян не будет принята в Конгрессе США. Это всегда было критическим в отношениях, и большинству турок глубоко небезразличен данный вопрос»,- говорится, в частности, в докладе, автором которого являются бывший посол США в Анкаре Джеймс Ф. Джеффри и турецкий ученый Сонер Чагаптай.
Доклад об американско-турецких отношениях является первым из числа работ WINEP, посвященных ключевым политическим задачам на Ближнем Востоке. В нем двое авторов утверждают, что администрация Трампа должна «пересмотреть политику в отношении Турции, чтобы подчеркнуть трансакционный подход к критически важным двусторонним вопросам».
Новый подход к Турции, по мнению Джеффри и Чагаптая, заключается в распределении акцентов на наиболее важных интересах каждой из сторон.
«Для Турции это включает в себя экстрадицию известного оппозиционного проповедника Фетхуллаха Гюлена, более активное взаимодействие по вопросам от Кипра до Израиля и более пристальное внимание на турецкую позицию в сирийском конфликте. Для Соединенных Штатов новый подход повлечет за собой сильную приверженность борьбе с террористической организацией «Исламское государство», возвращение к мирным переговорам с Рабочей партией Курдистана (РПК), более тесное сотрудничество в вопросе военных действий, особенно в Сирии, и уважение демократических свобод»,- говорится в докладе Вашингтонского института.
Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA) отреагировал на новость о докладе через социальные медиа и другие каналы.
«Почему Вашингтонский институт предоставляет платформу для призывов о блокировке вопроса Геноцида армян?»,- спрашивает ANCA в твите у исполнительного директора Вашингтонского института Роберта Сатлова.