16 Հունվար 2017 - 06:17 AMT
Հունվարի 15-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության կողմից տարածված հաղորդագրությունն այն մասին, թե հայկական կողմի արձակված կրակոցից սպանվել է ադրբեջանական բանակի զինծառայող Ֆիկրետ Նուրշիրավանօղլու Բաշիրովը, իրականությանը չի համապատասխանում:
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ ասված է, որ Ադրբեջանական կողմին խորհուրդ է տրվում զինծառայողի մահվան պատճառները փնտրել իրենց բանակում տիրող միջանձնային ոչ կանոնադրական փոխհարաբերություներում:
Ավելին՝ հունվարի 15-ին և լույս 16-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ամբողջ երկայնքով հակառակորդը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ հրաձգային զինատեսակների հետ կիրառելով նաև 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր: Հատկապես ինտենսիվ արկակոծման են ենթարկվել ՊԲ արևելյան և հյուսիսարևելյան հատվածներում տեղակայված մարտական հենակետերը, որոնց ուղղությամբ հակառակորդը 60 միլիմեռտրանոց ականանետից արձակել է 51 արկ, իսկ 82 միլիմետրանոցից՝ 3 արկ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար որոշ հատվածներում դիմել են պատասխան գործողությունների: ԼՂՀ ՊՆ-ը նշում է, որ առաջնագծում իրադրության հետագա լարման հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է ադրբեջանական կողմի վրա: Հակառակորդ կողմի նման պահվածքի շարունակման դեպքում ՊԲ-ի կողմից ձեռնարկվելիք գործողությունները կլինեն ավելի խիստ:
Հունվարի 14-ին և լույս 15-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը ինքնաձիգերից և գնդացիրներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 30 անգամ, որի ընթացքում հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակել է մոտ 350 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակել են առաջնագծի ողջ երկայնքով պահպանել զգոնությունը և վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Распространенное 15 января министерством обороны Азербайджана сообщение о том, что якобы азербайджанский военнослужащий Фикрет Нуршираваноглу Баширов был убит выстрелами с армянской стороны, несоответствует действительности.
Минобороны Нагорно-Карабахской Республики советует азербайджанской стороне искать причины гибели своего военнослужащего в неуставных отношениях в собственной армии.
15 января и в ночь на 16 января Азербайджана интенсивно нарушал режим перемирия по всей линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС, применяя стрелковое оружие, а также минометы калибра 60 и 82 мм.Особо интенсивному обстрелу подверглись опорные пункты Армии обороны НКР в восточном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения. На этих участках ВС Азербайджана выпустили 51 снаряд из миномета калибром 60 мм и три снаряда – из 82-мм миномета
С целью подавления активности противника передовые подразделения Армии обороны прибегли к ответным действиям на некоторых участках. В Минобороны НКР отмечают, что вся ответственность за последствия дальнейшего роста напряженности на передовой полностью ложится на азербайджанскую сторону. В случае продолжения Азербайджаном подобных действий ответные меры Армии обороны НКР будут более жесткими.
В ночь на 15 января Азербайджан на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил нарушил режим прекращения огня около 30 раз, сообщает Минобороны НКР. ВС Азербайджана произвели около 350 выстрелов в направлении армянских позиций Карабаха.